PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustawa o rozwoju lokalnym bez poprawek. Projekty mają być realizowane z pomoca funduszy unijnych

  • PAP    9 marca 2015 - 09:00
Ustawa o rozwoju lokalnym bez poprawek. Projekty mają być realizowane z pomoca funduszy unijnych

Strategia rozwoju lokalnego może być realizowana na obszarze zamieszkanym przez nie więcej niż 150 tys. mieszkańców, ale nie mniej niż 30 tys. (fot. senat.gov.pl)

Uruchomienie inicjatyw społecznych, które będą realizować projekty służące społeczności lokalnej, z pomocą funduszy unijnych - taki ma być skutek ustawy, którą bez poprawek zaakceptował jednogłośnie Senat.
Ustawa o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (RLKS) jest jedną z trzech ustaw, które pozwalają na realizację w naszym kraju Wspólnej Polityki Rolnej. Większość przepisów ustawy dot. rozwoju lokalnego jest podobna do tych, jakie regulowały działania Leader (tzw. oś 4) z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Nową zasadą jest możliwość finansowania rozwoju lokalnego z różnych unijnych funduszy.

Ustawa określa podmioty zaangażowane w realizację RLKS i ich zadania. Chodzi o zadania m.in. samorządów wojewódzkich i lokalnych grup działania (LGD) zwłaszcza w zakresie dokonywania wyboru strategii rozwoju lokalnego.

Przepisy ponadto określają zasady organizacji lokalnych grup działania (LGD). Są to grupy działające jako stowarzyszenia posiadające osobowość prawną. Członkami zwyczajnymi LGD mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, w tym jednostki samorządu terytorialnego. Może ona działać na terenie kilku gmin. Nadzór nad LGD sprawuje marszałek województwa. Grupa taka może prowadzić działalność gospodarczą służącą realizacji strategii rozwoju lokalnego.

Strategia rozwoju lokalnego może być realizowana na obszarze zamieszkanym przez nie więcej niż 150 tys. mieszkańców, ale nie mniej niż 30 tys. Jej istotą jest angażowanie miejscowych społeczności w podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju ich obszarów.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz trafi do prezydenta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.