PARTNER PORTALU
  • BGK

Ustka dostanie dofinansowanie na budowę mariny

  • PAP    17 lipca 2014 - 18:04
Ustka dostanie dofinansowanie na budowę mariny

Na 38 mln zł unijnego dofinansowania z budżetu na lata 2014-2020 może liczyć planowana przez Ustkę budowa mariny dla stu jachtów. Inwestycja została wpisana do Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego (ZPT) dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych woj. pomorskiego.
"Zabiegaliśmy o to przez rok. Początkowo Urząd Marszałkowski w Gdańsku proponował nam 40-procentowe dofinansowanie projektu, czyli 18 mln zł. Po merytorycznej i męskiej rozmowie z marszałkiem stanęło na 85 proc., czyli 38 mln zł. To duży sukces miasta" - powiedział w burmistrz Ustki Jan Olech.

Burmistrz dodał, że wpisanie inwestycji do ZPT oznacza 99-procentową pewność realizacji przedsięwzięcia.

Szacunkowy koszt budowy mariny - oficjalna nazwa obiektu brzmi Centrum Żeglarstwa Ziemi Słupskiej w Ustce - to 45 mln zł. Za te pieniądze w zachodniej części portu, przy Basenie Węglowym ma powstać nowy akwen o powierzchni 14 tys. m kw., w którym będzie mogło cumować 100 jachtów.

Jak powiedział naczelnik wydziału rozwoju lokalnego i integracji europejskiej Urzędu Miasta w Ustce Jarosław Teodorowicz do realizacji inwestycji samorząd powinien być gotowy pod koniec 2015 r. Zakłada się, że budowa potrwa dwa lata.

Do stworzenia mariny Ustka przymierza się od kilkunastu lat. Projekt z różnych powodów nie doczekał się realizacji. Początkowo zakładano, że miejsce dla jachtów powstanie po wschodniej stronie portu. Część zachodnia miała być miejscem przeładunkowym dla statków handlowych. Ostatecznie koncepcja uległa zmianie. Zdecydowało o tym m.in. silne falowanie morza w kanale portowym. Umiejscowienie mariny we wschodniej części portu, jak wyjaśnił Teodorowicz, uznano za najbezpieczniejsze dla jachtów, bo miejsce ich postoju zostanie odizolowane od kanału i nie będzie narażone na falowanie.

Obecnie zawijające do usteckiego portu żaglówki cumują obok kutrów rybackich. Dla wszystkich jednostek zaczyna brakować miejsca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: