PARTNER PORTALU
  • BGK

W Gdańsku będą promować jazdę rowerem

  • PAP    16 stycznia 2014 - 15:40
W Gdańsku będą promować jazdę rowerem

W Gdańsku będzie realizowany projekt promujący wśród mieszkańców jazdę na rowerze i chodzenie pieszo jako alternatywę do codziennych podróży samochodowych. W skali całego miasta udział ruchu rowerowego wynosi teraz ok. 4 procent.
Pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej Remigiusz Kitliński powiedział w czwartek PAP, że dzięki pozyskaniu przez miasto projektu Switch związanego z promowaniem mobilności aktywnej, możliwa będzie kontynuacja działań zachęcających do dojeżdżania rowerem do pracy.

"Chcemy utrwalać wśród mieszkańców pozytywne zachowania i wybory komunikacyjne i temu właśnie służy pozyskiwanie takich projektów" - wyjaśnił Kitliński. Kampania promująca mobilność aktywną ma być prowadzona z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak np. aplikacje na smartfony.

Kitliński jest przekonany, że realizacja projektu spowoduje wzrost liczby osób dojeżdżających rowerem. "To nie jest tak, że sama infrastruktura sprzyjająca korzystaniu z jednośladów powoduje przesiadanie się ludzi z samochodu na rowery"- mówił Według niego potrzebna jest promocja i zachęta.

Projekt ma być realizowany z wieloma partnerami z całej Europy, m.in.: z przedstawicielami władz Wiednia, Antwerpii, Londynu. "Możliwe, że uda się ściągnąć jakieś pomysły z zagranicy do Gdańska, a niektóre przedsięwzięcia z Gdańska będą przeniesione do któregoś z zagranicznych miast" - dodał.

Projekt Switch jest dofinansowany w ramach Programu Inteligentna Energia Europa (7 Program Ramowy Unii Europejskiej). Budżet dwuletniego przedsięwzięcia wynosi prawie 1,7 mln Euro, z czego budżet Gdańska to ponad 109 tys. Euro. Dofinansowanie UE w przypadku Gdańska stanowi 74 procent budżetu.

Kitliński poinformował, że w skali całego Gdańska udział ruchu rowerowego wynosi ok. 4 proc. Od kilku miesięcy w kilku miejscach na terenie Gdańska działają tzw. liczniki rowerowe. Podał, że np. w Trzech Króli (6 stycznia br.) drogą rowerową w pasie nadmorskim przejechało ponad 1,7 tys. osób. Natomiast drogą rowerową wzdłuż alei Zwycięstwa, czyli głównego ciągu komunikacyjnego miasta Gdańska w okresie od połowy września 2013 r. do połowy stycznia przejechało 138 tysięcy rowerzystów.

Pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej podał, że na terenie miasta jest 406 km tras rowerowych. Każdego roku przybywa kilka kilometrów nowych dróg rowerowych i ok. 30-40 km ulic w strefie ruchu uspokojonego. "To są też pełnoprawne trasy rowerowe i należy je liczyć" - dodał. Dodatkowo każdego roku przybywa też ok. 30 ulic otwartych dla ruchu rowerowego "pod prąd". Obecnie jest sto takich ulic o łącznej długości ponad 23 km.

Poinformował, że w dwóch rankingach na najbardziej sprzyjające rowerzystom miasto przeprowadzonych przez miesięcznik Rowertour, Gdańsk zajął pierwsze miejsce. W sondażu była brana pod uwagę nie tylko infrastruktura sprzyjająca rowerzystom, ale też polityka miasta w zakresie np. promocji mobilności aktywnej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • JodekMordka, 2014-01-16 16:08:16

    Jeszcze pare lat i TU będzie Bangladesz. Nie będzie trzeba promować jazdy rowerem. Samo to przyjdzie.