PARTNER PORTALU
  • BGK

W nowym projekcie RPO m.in. łączenie projektów w większe

  • PAP    13 lutego 2014 - 18:30
W nowym projekcie RPO m.in. łączenie projektów w większe

Łączenie drobnych projektów ubiegających się o unijne dofinansowanie w większe pakiety może zwiększyć szanse na ich realizację - uważają przedstawiciele województwa śląskiego. Zgodnie z tą zasadą powstał m.in. nowy projekt Regionalnego Programu Operacyjnego.
Jak poinformował w czwartek marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła, w tym tygodniu przyjęta została czwarta już (i ostatnia) robocza wersja Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Następna wersja ma być ostateczna, chociaż gotowy program po przyjęciu będzie mógł być jeszcze modyfikowany.

W aktualnym projekcie dostępne w Programie unijne środki sięgają (po przeliczeniu na ceny bieżące) 3,474 mld euro.

Marszałek ocenił, że to tylko pozornie duża kwota. Wyjaśnił, że negocjując nowe programy unijne, region najczęściej stara się o stosowanie korzystnych dla niego kryteriów związanych z liczbą ludności. W stosunkowo niewielkim woj. śląskim mieszka ok. 12 proc. ludności kraju.

Sekuła mówił, że jeśli do tej wartości odnieść 74 mld euro, które w ramach środków rozwojowych mają trafić do 2020 r. do Polski, do woj. śląskiego powinno trafić jeszcze co najmniej 5 miliardów euro - z unijnych programów krajowych.

"Z RPO sobie poradzimy. Nasze największe zmartwienie to teraz ulokowanie naszych najważniejszych projektów w programach krajowych" - zaznaczył Sekuła.

Samorządowcy tego regionu starają się przekonywać pomysłodawców, by ich projekty trafiały właśnie do programów krajowych. Ponieważ jednak - jako zbyt drobne w skali kraju - mogłyby one samodzielnie przepadać, dodatkowo są łączone i zgłaszane jako duże wspólne przedsięwzięcia.

Jako przykład Sekuła podał projekty z obszaru medycyny - przygotowywane przez różne jednostki naukowe i stosunkowo rzadko przekraczające wartości kilku- czy kilkunastomilionowe. "Próbujemy to (...) sklejać w projekty, które będą walczyły o miliardy. Robimy spotkania tych różnych instytucji z województwa i namawiamy: zgódźcie się, byśmy zrobili to jako pakiet" - wyjaśnił.

Według śląskich samorządowców takie rozwiązanie powinno m.in. zwiększać szanse realizacji. Połączone, duże projekty powinny być trudniejsze do odrzucenia, niż wiele małych. Z podobnych względów idea "agregowania projektów" objęła, prócz nowej wersji RPO, propozycje zgłoszone do Kontraktu Terytorialnego. To przygotowywane porozumienie rządu z regionami ws. dużych inwestycji, których finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych.

W zatwierdzonym w grudniu ub. roku stanowisku negocjacyjnym pod kątem negocjacji Kontraktu Terytorialnego samorząd zaproponował, by objąć tym dokumentem 90 różnych projektów z tego regionu o łącznej wartości ponad 19,5 mld zł.

Zarząd woj. śląskiego podzielił te projekty na trzy grupy: proponowane do finansowania z krajowych programów operacyjnych, przewidziane w Strategii dla Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 (wspólna strategia woj. śląskiego i małopolskiego), a także tzw. projekty kluczowe nowego RPO (czyli uznane za ważne, realizowane bez konkursów).

Lista projektów kluczowych nie znalazła się jeszcze w udostępnionym dotąd czwartym projekcie nowego RPO. Marszałek Sekuła w czwartek zapowiedział, że w przyszłym tygodniu urząd przekaże szczegóły nowego projektu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.