PARTNER PORTALU
  • BGK

W oczekiwaniu na unijne decyzje

  • opolskie.pl    1 marca 2011 - 11:10
W oczekiwaniu na unijne decyzje

O konsolidacji gospodarczej producentów rolnych na Opolszczyźnie rozmawiali ich przedstawiciele w trakcie konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.
Na Opolszczyźnie działa 69 grup, które zrzeszają 727 osób fizycznych i 82 osoby prawne. – Grupy – jak mówił Wiesław Kryniewski, po. dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi – gospodarują głównie tam, gdzie występują dobre gleby. Z 69 grup – 45 specjalizuje się w produkcji zbóż i roślin oleistych. Mało jest grup związanych z produkcją mleka czy trzody chlewnej.

Dla polskich rolników nie bez znaczenia jest odpowiedź na pytanie o dalsze losy polityki rolnej. Decyzje – informowała dr Zofia Krzyżanowska, radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – powinny zapaść na forum Unii Europejskiej do końca przyszłego roku. Wtedy wiadomo będzie, jakie kwoty Unia zechce przeznaczyć na dopłaty bezpośrednie, jakie zaś na kształtowanie pomocy związanej z modernizacją obszarów rolnych. – Możliwe są – mówiła dr Krzyżanowska – dwa warianty: dotychczasowy model polityki z niewielkimi korektami bądź zreformowana polityka rolna, która ma w założeniu sprostać nowym wyzwaniom jakie niesie zmieniający się klimat oraz priorytet żywnościowy. Zakłada się bowiem, że do 2030 roku popyt na żywność wzrośnie o 50 proc.(obszary niedożywione).

Polska, gdzie z dopłat bezpośrednich korzysta 1.400 tys. rolników, stoi na stanowisku zapewnienia równych warunków konkurencji na rynku europejskim.

Nasza prezydencja w Unii w II półroczu 2011 roku zaowocuje m. in. trzydniową wizytą ministrów rolnictwa państw UE oraz unijnego komisarza ds. rolnictwa we Wrocławiu oraz jego okolicach.

W trakcie opolskiego spotkania obecni byli członkowie zarządów województw lubuskiego i dolnośląskiego odpowiadający za kwestie związane z rolnictwem. Opolscy producenci rolni opowiadają się za jak najściślejszą współpracą zarówno na szczeblu samorządów województw, jak i grup producenckich, bo pozwoli im ona lepiej przygotować się do stojących wyzwań oraz wykorzystać zachęty finansowe (grupy mogą przeznaczyć uzyskaną pomoc finansową na inwestycje).

Dzień wcześniej, 24 lutego w Opolu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego podsumowujące dotychczasową realizację programu pn. „Konsolidacja gospodarcza towarowych producentów rolnych województwa opolskiego”. Podczas spotkania, w którym wzięli udział: członek Zarządu Województwa Opolskiego, Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego - Włodzimierz Chlebosz, członek Zarządu Województwa Lubuskiego - Stanisław Tomczyszyn, oraz przedstawiciele dolnośląskiego i opolskiego Związku Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Izb Rolniczych, Opolskiego Związku.

Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, Dolnośląskiego, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a także związków grup producentów rolnych omawiano możliwości współpracy regionalnej pomiędzy samorządami oraz instytucjami i organizacjami rolniczymi w zakresie realizacji wspólnych projektów propagujących ideę działania w grupie producentów rolnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.