PARTNER PORTALU
  • BGK

W Opolskiem będą pieniądze na opiekę żłobkową

  • PAP/JL    10 lutego 2016 - 07:20
W Opolskiem będą pieniądze na opiekę żłobkową
W Opolskiem gminy dostaną 10 mln zł na żłobki. Fot. Pixabay.com

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu ma pieniądze dla gmin na wydłużenie czasu pracy żłobków, zwiększenie liczby miejsc w żłobkach czy finansowanie pracy opiekunów dzieci do trzech lat.
Urząd ogłosi konkurs w drugim kwartale tego roku. W puli będzie 10 mln zł.

Konkurs ma pomóc w godzeniu życia prywatnego i zawodowego rodzicom małych dzieci. Ma to być możliwe dzięki zwiększeniu dostępności do miejsc opieki nad małymi dziećmi, np. w żłobkach czy przez zatrudnianie opiekunów.

Działanie to ma służyć temu, by jak największe grupy osób, które sprawują opiekę nad dziećmi, wróciły na rynek pracy, bo często powodem tego, że rodzice nie pracują, bywa niewystarczająca dostępność miejsc opieki nad dziećmi.

Pieniądze, które mają być rozdysponowane w konkursie, będą pochodzić z puli regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dofinansowanie ma wynieść 85 proc.

Środki te nie będą mogły być wykorzystane na zadania inwestycyjne, a tylko na cele związane z np. tworzeniem miejsc pracy, aktywizacją zawodową czy pokryciem kosztów opieki.

Konkurs ten może być dla gmin okazją do wykorzystania kadry przeszkolonej w projekcie „Powrót do zatrudnienia”, który opolski Wojewódzki Urząd Pracy realizował w latach 2013-2015, także za pieniądze unijne. W kryteriach, które dotyczą nowego konkursu są nawet dodatkowe punkty, które będzie można zdobyć, jeśli ktoś nawiąże do zatrudnienia wyszkolonych opiekunek.

W projekcie „Powrót do zatrudnienia uczestniczyło 35 gmin – na 71 gmin ogółem w woj. opolskim. W jego ramach szkolenia przeszło 609 osób w całym województwie, a 361 spośród nich do tej pory pracuje – w żłobkach lub jako opiekunowie dzieci do lat trzech.

Projekt „Powrót do zatrudnienia” wart był blisko 20 mln zł i realizowano go w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej – programu woj. opolskiego, który ma zapobiegać wyludnianiu się regionu.

Z jednej strony miał pomóc znaleźć pracę osobom, które mogły zostać opiekunami dzieci; z drugiej dać szansę na powrót do pracy rodzicom tych dzieci. Celem projektu było podniesienie poziomu aktywności zawodowej i zdolności do podjęcia zatrudnienia przez osoby przeszkalane. Miały one zdobyć nowe kwalifikacje, wiedzę i kompetencje oraz doświadczenie niezbędne do podjęcia zatrudnienia w zawodzie opiekuna dziennego dzieci do lat 3.

W Opolu w sumie zatrudnionych było ponad stu opiekunów z projektu „Powrót do zatrudnienia”. Obecnie wciąż pracuje 67, bo miasto zdecydowało się przedłużyć ich zatrudnienie i wyłożyć na to pieniądze. Osoby te będą jednak pracować najpóźniej do końca lutego. Potem muszą same szukać pracodawców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.