PARTNER PORTALU
  • BGK

W opolskim wypłacono 87 proc. pieniędzy z RPO

  • pap    16 sierpnia 2014 - 13:23
W opolskim wypłacono 87 proc. pieniędzy z RPO

Blisko 1,8 mld zł, czyli 87,4 proc. pieniędzy z UE dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. opolskiego na lata 2007-2013, wypłacono dotąd w ramach unijnych projektów - podał urząd marszałkowski. W sumie w opolskim RPO było 2,04 mld zł.
Kończy się wydatkowanie unijnych pieniędzy dostępnych na lata 2007-2013.

Z danych przekazanych PAP przez Departament Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego wynika, że do końca czerwca łącznie w ramach RPO woj. opolskiego podpisano 1193 umowy na unijne dofinansowanie.a

Czytaj: Deszcz unijnych pieniędzy na tramwaje

Całkowita wartość dofinansowanych projektów wyniosła 3,62 mld zł, a przewidziane w podpisanych już umowach unijne wsparcie tych projektów - blisko 2,04 mld zł, czyli niemal całą dostępną w ramach RPO pulę pieniędzy z UE dla Opolszczyzny.

Do końca czerwca wypłacono natomiast prawie 1,8 mld zł dotacji, czyli 87,4 proc. przewidzianej puli.a

Czytaj: Białostockie ZIT-y za 82 mln euro

Zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Małgorzata Stelnicka zapewniła, że nie ma zagrożenia niewykorzystania unijnych pieniędzy będących w dyspozycji woj. opolskiego.

"RPO woj. opolskiego na lata 2007-2013 znajduje się w czołówce programów regionalnych pod względem jego wykorzystania" - zaznaczyła i dodała, że pod względem zatwierdzonych wniosków o płatność, a więc rozliczonych już projektów, woj. opolskie na koniec czerwca było na pierwszym miejscu w kraju.

Pytana o efekty unijnego wsparcia Agnieszka Okupniak z Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w opolskim urzędzie marszałkowskim poinformowała, że w ramach projektów dofinansowanych z unijnych pieniędzy z RPO w woj. opolskim w ostatnich latach utworzonych zostało ponad 2,4 tys. miejsc pracy w przedsiębiorstwach.

Ponad to - dodała Okupniak - z udziałem unijnych dotacji wyremontowano lub wybudowano w latach 2007-2013 prawie 220 km dróg regionalnych i lokalnych; kupionych zostało 38 szynobusów oraz autobusów komunikacji miejskiej; wybudowano ponad 190 km kanalizacji sanitarnej, a do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostało prawie 27 tys. osób.

Z wyliczeń departamentu wynika, że unijnym wsparciem objętych zostało w ostatnich latach 126 placówek oświatowych, 69 placówek medycznych i osiem instytucji kultury w woj. opolskim.

Wśród samorządów gminnych najwięcej unijnych pieniędzy dostępnych w latach 2007-2013 pozyskało miasto Opole (115,8 mln zł), Kędzierzyn-Koźle (35,9 mln zł), Prudnik (23,3 mln zł), a także Zawadzkie, Ujazd, Brzeg i Nysa (po ok. 20 mln zł). Wśród samorządów powiatowych najsprawniej po unijne pieniądze z RPO woj. opolskiego sięgał pow. kędzierzyńsko-kozielski (29,7 mln zł), nyski (21,7 mln zł), strzelecki (16,5 mln zł) oraz głubczycki (16,3 mln zł).

W skali województwa najwięcej unijnych pieniędzy przeznaczono na działania służące wzmocnieniu atrakcyjności gospodarczej regionu, czyli projekty dotyczące m.in. wsparcia mikroprzedsiębiorstw, innowacji w firmach czy infrastruktury badawczo-rozwojowej uczelni (ponad 755 mln zł) oraz projekty z zakresu transportu - inwestycje w drogi lokalne i regionalne (575 mln zł).

Wśród dofinansowanych najwyższymi unijnymi dotacjami projektów znalazły się np. budowa obwodnicy Grodkowa (wartość całkowita projektu - 45,3 mln zł; dofinansowanie - 37,4 mln zł); zakup szynobusów (wartość całkowita projektu - 42 mln zł; dofinansowanie - 31,2 mln zł) czy przebudowa i remont wiaduktu w ciągu ul. Reymonta w Opolu (wartość inwestycji - 63,5 mln zł; dofinansowanie - 35,8 mln zł).

Stelnicka dodała, że obecnie nie są już ogłaszane nowe nabory, ale tam gdzie pojawiają się wolne środki - np. z oszczędności przetargowych czy różnic kursowych - ciągle są podpisywane kolejne umowy na dofinansowanie.

W RPO woj. opolskiego na lata 2007-2013 było blisko 491,5 mln euro, czyli ponad 2,04 mld zł. W RPO na lata 2014-2020 ma być natomiast ponad 944 mln euro.

Najwięcej unijnych pieniędzy Opolszczyzna przeznaczyć ma w kolejnych latach na przeciwdziałanie wyludnianiu się regionu - m.in. na tworzenie miejsc pracy, wspieranie godzenia życia rodzinnego i zawodowego czy opiekę nad seniorami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.