PARTNER PORTALU
  • BGK

W Polsce staną unijne instytucje?

  • PAP/AT    10 stycznia 2017 - 07:58
W Polsce staną unijne instytucje?
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejską Agencję Leków (EMA) będą musiały opuścić Londyn po wyjściu Wielkiej Brytanii z Uni (fot.pixabay.com)

Jest szansa, że Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejską Agencję Leków (EMA) przeniosą się do Polski.
Ekipa Beaty Szydło rozważa wystąpienie o przeniesienie z Londynu do Polski dwóch kluczowych agencji Unii Europejskiej - ustaliła "Rzeczpospolita".

Chodzi o Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejską Agencję Leków (EMA). Będą musiały opuścić brytyjską stolicę po wyjściu kraju z Unii, co mogłoby nastąpić w 2019 r.

"Roboczy zespół ds. skutków Brexitu podjął analizę zysków z lokalizacji na terenie naszego kraju siedziby tych obu instytucji" - powiedział "Rzeczpospolitej" minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Czytaj też: Eksperci ostrzegają: Istnieje ryzyko ograniczenia środków z UE dla Polski

EBA powstała sześć lat temu, aby zapobiec powtórzeniu kryzysu finansowego. Jej zadaniem jest kontrola wypłacalności największych banków Wspólnoty, przeprowadzanie ich stress-testów, a także koordynacja prac narodowych urzędów nadzoru bankowego. EBA opracowuje także szczegółowe zasady działania banków. To fundamentalne zadania.

Ale powołana 22 lata temu EMA nie jest mniej ważna. To tu wydawana jest zgoda na wprowadzenie na rynek UE nowych leków. A Unia jest w tej sprawie potęgą, bo na jej terenie powstaje około 1/3 wszystkich preparatów medycznych na świecie.

"Nasza analiza musi być dogłębna i ustalić, jaki będzie wpływ przeniesienia obu instytucji na biznes, środowiska naukowe i akademickie" - tłumaczy minister.

Wniosek do Brukseli o lokalizację w naszym kraju EBA i EMA musi zatwierdzić cały rząd. Byłby to ze strony ekipy PiS spektakularny sygnał bardziej proeuropejskiej polityki po trudnych kilkunastu miesiącach w relacjach między Warszawą i Brukselą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • stan, 2017-01-12 00:39:12

    Opluwanie własnego kraju, to już jest chyba zasadą niektórych opcji. Zamiast pomagać to widać ciągłe negowanie, jakby własny kraj ich zupełnie nie obchodził.
  • Stanisław, 2017-01-10 13:14:12

    Wątpię aby w obecnej sytuacji politycznej w Polsce a zwłaszcza PIS-owskich działań prowadzących do kaczyzacji Polski, jakakolwiek instytucja Unii Europejskiej chciała się do Polski przenieść. Nie posądzam ludzi zaangażowanych w tych instytucjach do działań i zachowań masochistycznych.