PARTNER PORTALU
  • BGK

W Sosnowcu środki unijne pomogą w walce ze smogiem

  • PAP/EM    9 lutego 2017 - 16:33
W Sosnowcu środki unijne pomogą w walce ze smogiem
Najszybciej, do połowy roku powinna zakończyć termomodernizacja obiektów 11 miejskich szkół i przedszkoli (fot. sosnowiec.pl)

• Ponad 26 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego otrzyma Sosnowiec na termomodernizację 21 miejskich obiektów.
• Miasto akcentuje wpływ inwestycji na redukcję niskiej emisji - dla każdego budynku o kilkadziesiąt procent.
Władze Sosnowca zapowiedziały, że w najbliższych latach na walkę z niską emisją wydadzą ponad 170 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na termomodernizacje, zakupy niskoemisyjnych autobusów oraz na modernizacje systemów ogrzewania i ulicznego oświetlenia.

Znaczna część tych środków ma pochodzić z funduszy unijnych, dostępnych przede wszystkim w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Miasto złożyło m.in. cztery wnioski do części RPO dotyczącej efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej. W ostatnich dniach wszystkie zostały uwzględnione.

Dofinansowana zostanie termomodernizacja budynku Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej, siedmiu budynków, w których znajdują się ośrodki pomocy społecznej, jedenastu placówek oświatowych oraz dwóch przychodni.

Czytaj też: NFOŚiGW, termomodernizacja: Podpisano umowy dla projektów wartych ponad 100 mln zł

"Trzy nasze wnioski znalazły się na najwyższych miejscach jeśli chodzi o jakość ich przygotowania" - podkreślił cytowany w czwartkowej informacji sosnowieckiego magistratu prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. Jak dodał, wszystkie zadania inwestycyjne, o których dofinansowanie z tej puli RPO wnioskowało miasto, już się rozpoczęły.

Najszybciej, do połowy roku powinna zakończyć termomodernizacja obiektów 11 miejskich szkół i przedszkoli. Dzięki wsparciu z RPO sięgającemu 18,5 mln zł, redukcja emisji pyłu zawieszonego PM10 z tych miejskich placówek powinna zostać zmniejszona o 98 proc.

Ponad 5,6 mln zł wesprze termomodernizację budynku Biblioteki Głównej w Sosnowcu przy ul. Kościelnej. To część szerszego przedsięwzięcia, zmierzającego do rozbudowy i dostosowania budynku biblioteki do standardów dla tego rodzaju placówek. W tym przypadku spodziewaną redukcję emisji pyłu PM10 oszacowano na 74 proc.

Prawie 2,2 mln zł z RPO trafią na kompleksową termomodernizację siedmiu sosnowieckich ośrodków pomocy społecznej - wraz z modernizacją wewnętrznych instalacji. W pięciu budynkach zamontowane zostaną kolektory słoneczne wspomagające ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Szacunkowa redukcja emisji pyłu PM10 związana z tą inwestycją to 76,5 proc.

Czytaj też: Śląskie miasta starają się walczyć z niską emisją

Dzięki 1,4 mln zł z RPO miasto zmodernizuje też pod kątem efektywności energetycznej dwie swoje przychodnie - przy ul. Nowopogońskiej oraz Hallera. Dla nich zmniejszenie emisji pyłu PM10 obliczono na 42,5 proc.

Z innych działań zmierzających do redukcji niskiej emisji, w ramach rozpoczynanego w tym roku remontu ulic w ścisłym centrum Sosnowca, do sieci centralnego ogrzewania podłączane mają być tamtejsze kamienice. Do sieci podłączone zostaną też 22 budynki na osiedlu Juliusz (ostatnio miasto wpięło też do sieci 26 innych budynków wielorodzinnych).

Przy wsparciu 89,1 mln zł z RPO Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu kupuje za prawie 130 mln zł 78 autobusów, w tym 35 hybrydowych. Miasto natomiast, dzięki dofinansowaniu ponad 56,6 mln zł przeprowadzi wart ponad 67,2 mln zł projekt modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej. Zakłada on m.in. rozbudowę węzłów przesiadkowych, remonty przejść podziemnych i naziemnych, a także budowę ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerów.

Ponadto, Sosnowiec zamierza uczestniczyć w programie pilotażowym elektrofiltrów kominowych dla domowych instalacji opalanych paliwami stałymi (prowadzą go m.in. spółka CZH i Politechnika Śląska). Miasto dołączyło też do europejskiego projektu "CLAiR-City", mającego zwiększać świadomość wpływu codziennych praktyk mieszkańców na jakość powietrza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.