PARTNER PORTALU
  • BGK

W sprawie funduszy Polska B goni Polskę A

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    8 czerwca 2011 - 06:45
W sprawie funduszy Polska B goni Polskę A

Wielkopolska jest regionem, który dał firmom najwięcej dotacji z Unii Europejskiej w ramach regionalnych programów operacyjnych.
Dość nieoczekiwanie drugie miejsce zajęło woj. warmińsko-mazurskie – informuje „Puls Biznesu”.

Lider klasyfikacji do końca kwietnia podpisał umowy na blisko 1,5 mld zł dofinansowania z Unii, wynika z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Wielkopolscy przedsiębiorcy byli szczególnie aktywni w pozyskiwaniu kasy na innowacje, a także rozwój turystyki i rekreacji. W tym regionie rozdzielono już 98 proc. dotacji dla firm.

Drugie miejsce w rankingu – to niespodzianka – zajęło woj. warmińsko-mazurskie, które przydzieliło przedsiębiorcom już 913 mln zł. Dzięki tym pieniądzom znacznie poprawiono bazę hotelową i gastronomiczną.

Teraz przedsiębiorcy stawiają na rozwój branży spożywczej, zwłaszcza produkcję żywności regionalnej.

Trzecie na podium jest woj. pomorskie. Do biznesu powędrowało tu z UE ponad 912 mln zł.

Zaskoczeniem jest to, że regiony z silnie rozwiniętym biznesem znalazły się w rankingu daleko: mazowieckie jest szóste, śląskie – dziewiąte, a małopolskie – 12. Tymczasem miejsca 4 i 5 należą do województw ze wschodu: lubelskiego (781 mln zł) i podkarpackiego (775 mln zł).

Stawkę zamykają województwa: podlaskie, świętokrzyskie i lubuskie. Zdaniem wiceprezesa Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości Jerzego Kwiecińskiego to uboższe regiony, z małą liczbą firm. Nie miał tam kto prosić o dotacje – pisze „Puls Biznesu”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • KOTLET, 2011-06-08 14:09:03

    TO JEDYNA taka szansa w całym życiu!!! Nie można tego zaprzepaścić! ZAWSZE trzeba wykorzystywać dary losu!