PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie o przyszłości całej Unii

  • PAP    18 września 2012 - 06:43
W Warszawie o przyszłości całej Unii

Instytucjonalne rozwiązania, mające utrzymać spójność Unii Europejskiej i zabezpieczyć ją przed kryzysami ekonomicznymi i politycznymi - znajdą się m.in. w końcowym raporcie z prac Grupy Refleksyjnej ds. przyszłości UE, która w poniedziałek w Warszawie spotkała się po raz ostatni.
W spotkaniu, które odbyło się w Łazienkach Królewskich wzięli udział ministrowie i wiceministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec, Francji, Austrii, Belgii, Danii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Portugalii i Włoch.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział przed spotkaniem dziennikarzom, że bardzo się cieszy, iż to właśnie w Warszawie odbywa się finałowe spotkanie Grupy Refleksyjnej ds. Przyszłości Unii Europejskiej.

Jak podkreślił, raport końcowy, który zostanie zaprezentowany m.in. przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi będzie zbiorem indywidualnych i osobistych pomysłów szefów dyplomacji związanych z przezwyciężeniem kryzysu w Europie, aby z jednej strony bardziej ją usprawnić, a z drugiej uczynić jeszcze bardziej demokratyczną.

"To jest dokument, w którym nie wszyscy z nas zgadzają się z każdą linijką, ale który w sumie jest zbiorem śmiałych i dobrych koncepcji. To są bardzo konkretne instytucjonalne rozwiązania, które oczywiście mają charakter dwojaki. Niektóre z nich daje się wprowadzić już, bo nie wymagają zmian traktatowych, inne są koncepcjami długofalowymi" - powiedział szef polskiego MSZ.

Pytany, czy w raporcie końcowym znajdzie się propozycja połączenia stanowisk szefa Komisji Europejskiej i przewodniczącego Rady Europejskiej odparł: "Jest to jedna z możliwości".

"Oczywiście najpilniejsze są kwestie związane z uzdrowieniem strefy euro, ale wszyscy wiemy, że im bardziej Unia będzie zintegrowana tym bardziej musi być demokratyczna, ale też pewne jądro suwerenności, pewne atrybuty muszą na zawsze pozostać przy państwach członkowskich" - podkreślił Sikorski.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle z kolei podkreślił, że pogłębiona integracja Unii Europejskiej w dobie kryzysu ekonomicznego i przemian globalizacyjnych jest niezbędna.

"Myślę, że po raz pierwszy widzimy światło w tunelu i mamy dobre wiadomości dla Portugalii, Irlandii Hiszpanii i Włoch. Musimy przezwyciężyć ten kryzys (...) i mamy nadzieję, że po tym kryzysie Europa będzie jeszcze silniejsza niż wcześniej" - powiedział Westerwelle.

Jak podkreślił niezwykle ważne jest odzyskanie zaufania Europejczyków do instytucji unijnych. Sposobem na to - jego zdaniem - może być wybieranie przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej w bezpośrednich wyborach. "To mogłaby być dobra odpowiedź na brak zaufania, które obecne widać w UE" - mówił.

Grupa refleksyjna ds. przyszłości UE powstała 20 marca 2012 roku w Berlinie. Celem spotkań Grupy było sformułowanie propozycji rozwiązań instytucjonalnych, które utrzymają spójność Europy i zabezpieczą kontynent przed przyszłymi kryzysami ekonomicznymi i politycznymi. W trakcie dotychczasowych rozmów ministrów wiele uwagi poświęcono legitymacji demokratycznej oraz europejskiemu procesowi decyzyjnemu. Dyskusja dotyczyła również pozycji UE w wymiarze globalnym.

Rezultatem prac Grupy będzie raport końcowy, z którym - według zapowiedzi MSZ - będzie można zapoznać się we wtorek na stronie internetowej resortu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.