PARTNER PORTALU
  • BGK

W Wielkopolsce pierwsze umowy w ramach ZIT-ów

  • pt    16 grudnia 2016 - 16:09
W Wielkopolsce pierwsze umowy w ramach ZIT-ów
Przedstawiciele gmin podczas podpisania umowy (fot.umww.pl)

16 grudnia Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego podpisał pierwsze w województwie umowy o dofinansowanie w związku z realizacją zintegrowanych inwestycji terytorialnych.
Marszałek Woźniak - w imieniu instytucji zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym 2014 - podpisał umowy o dofinansowanie w ramach poddziałania „Wspieranie strategii niskoemisyjnych, w tym mobilność miejska w ramach ZIT dla MOF Poznania”.

Beneficjentami wsparcia są Czempiń, Kostrzyn, Oborniki, Środa Wielkopolska oraz Puszczykowo.

Łączna kwota podpisanych umów opiewa na prawie 27 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czytaj: Problemy z RPO pozbawią nas wsparcia po 2021 roku?

Umowy dotyczą projektów inwestycyjnych w obszarze niskiej emisji, w tym transportu miejskiego. W ich ramach powstaną zintegrowane węzły przesiadkowe z układem drogowym i ścieżkami rowerowymi, przebudowane zostaną nawierzchnie dróg, zjazdy, powstaną nowe chodniki i parkingi typu Park&Ride i Kiss&Ride oraz elektroniczne systemy informacji i nowe energooszczędne oświetlenie.

- Wielkopolska jest liderem w gronie dużych województw w kraju, które najsprawniej wydatkują środki unijne w ramach regionalnych programów operacyjnych 2014 – 2020. Potwierdza to poziom kontraktacji umów z beneficjentami, który wynosi 24 procent - podkreślał podczas spotkania marszałek Marek Woźniak i dodał:

- Dzisiaj mamy dowód na to, że poradziliśmy sobie z trudnym narzędziem, jakim są ZIT-y, które wymaga dobrej współpracy i porozumienia członków Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Finalnie podpisujemy 5 umów dotyczących miejskiej polityki transportowej, w tym niskoemisyjnego transportu. Osiągamy efekt niskiej emisji i odkorkowania przestrzeni miejskiej. To określona wartość dodana dla regionu.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowe narzędzie, za pomocą którego realizowane są strategie terytorialne, dotyczące głównie zintegrowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. W Województwie Wielkopolskim ZIT-y realizowane są na obszarze funkcjonalnym Miasta Poznania (MOF) oraz obszarze funkcjonalnym ośrodka regionalnego Kalisz – Ostrów Wielkopolski (AKO).

W konkursie przeprowadzonym w ramach realizacji Strategii ZIT Aglomeracji Poznańskiej wybrano do dofinansowania projekty na łączną kwotę ponad 76 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.