PARTNER PORTALU
  • BGK

W województwach kończą się pieniądze na biznes

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 lutego 2011 - 07:14
W województwach kończą się pieniądze na biznes

W połowie województw nie będzie w tym roku nowych konkursów na wybór pośredników, którzy oferują szkolenia oraz wypłacają dotacje osobom chcącym założyć własny biznes.
Przyszli przedsiębiorcy, którzy nie mają kapitału, a planują założenie własnej firmy, mają coraz mniej możliwości na pozyskanie unijnych dotacji. W ośmiu województwach nie będzie w tym roku nowych konkursów, w których wybierani są tzw. operatorzy oferujący przyszłym przedsiębiorcom szkolenia i doradztwo, a także wypłacający unijne wsparcie. Wszystko dlatego, że kończą się unijne pieniądze na ten cel – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jest jednak szansa na pozyskanie dotacji na biznes z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Taką możliwość mają mieszkańcy czterech województw: lubuskiego, mazowieckiego, opolskiego i podlaskiego, gdzie program jest realizowany w tzw. trybie systemowym.

W woj. podlaskim taki projekt będzie realizowany do 2013 r. Ze szkoleń i doradztwa skorzysta 50 osób, a dotacje na biznes otrzyma 40 z nich, którzy przygotują najlepsze biznesplany przyszłej działalności. Kwota dotacji będzie jednak niższa niż w innych województwach i wyniesie do 25 tys. zł.

Do 40 tys. zł wypłacą urzędy pacy w Warszawie i Zielonej Górze. Na Mazowszu w tym roku rozpoczną się nabory do sześciu projektów. Po ich zrealizowaniu powstaną 382 nowe firmy. W Zielonej Górze urząd w dwa lata przeszkoli z przedsiębiorczości 350 osób chcących założyć działalność gospodarczą, a wypłaci granty 130 z nich.

W całym kraju zostało już zagospodarowane prawie 80 proc. unijnych środków na tworzenie nowych firm. Całą pulę pieniędzy zakontraktowały już województwa: małopolskie, opolskie i podkarpackie. Najwięcej pieniędzy, bo około 55 mln zł, zostało jeszcze na ten cel w woj. wielkopolskim.

UE przeznaczyła na rozwój przedsiębiorczości w Polsce prawie 1,6 mld zł na lata 2007 – 2013 – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.