PARTNER PORTALU
  • BGK

W zachodniopomorskim wybrano lokalne strategie rozwoju

  • pt    28 kwietnia 2016 - 12:01
W zachodniopomorskim wybrano lokalne strategie rozwoju

Zarząd województwa zachodniopomorskiego wybrał siedemnaście strategii rozwoju lokalnego (fot.zachodniopomorskie.pl)

• Blisko 180 mln zł przeznaczone zostanie na lokalne strategie rozwoju w zachodniopomorskim.
• Zarząd województwa wybrał siedemnaście strategii rozwoju.
Wybranie lokalnych strategii rozwoju to ważna wiadomość dla wszystkich mieszkańców zachodniopomorskich wiejskich i miejsko-wiejskich gmin, otwiera bowiem możliwość pozyskania unijnych środków z dwóch programów dedykowanych obszarom wiejskim i zależnym od rybactwa.

Na co region przeznaczy pieniądze?

Kwota blisko 180 mln zł przeznaczona na ten cel zostanie zainwestowana przede wszystkim w tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój przedsiębiorczości. Z mapy regionu znikają prawie wszystkie obszary pozbawione możliwości skorzystania ze środków z PO Rybactwo i Morze oraz PROW na lata 2014-2020.

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wybrał siedemnaście strategii rozwoju lokalnego. Są to kluczowe dokumenty, na podstawie których będzie udzielane wsparcie na konkretne inwestycje i projekty ze środków PO Rybactwo i Morze i PROW na lata 2014-2020.

Za wybór projektów i przeprowadzenie konkretnych naborów odpowiedzialne będą już lokalne grupy działania i lokalne grupy rybackie.

– Blisko 180 mln zł przeznaczamy na rozwój wsi i obszarów zależnych od rybactwa. Są to ważne pieniądze dla Pomorza Zachodniego, w którym aż 95% stanowią obszary wiejskie. Środki te są niezbędne do stymulowania zmian w lokalnych społecznościach – uważa marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– To lokalne samorządy, przedsiębiorcy i stowarzyszenia współtworzą lokalne grupy działania i decydują, które projekty mają największy potencjał i lepiej będą stymulowały przemiany gospodarcze, ale i nie tylko. Dotychczasowe doświadczenia stanowią bardzo dobrą prognozę – mówił marszałek.

Lokalne grupy motorem przedsiębiorczości

Wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa, który nadzorował cały proces powstawania i oceny strategii, zwrócił szczególną uwagę, że pieniądze dla lokalnych grup działania i lokalnych grup rybackich przyczynią się do rozwoju przedsiębiorczości w regionie.

– Wynikami tego konkursu zapełniliśmy w naszym województwie białe plamy. Całe wybrzeże pokryte jest lokalnymi grupami rybackimi. Na wdrażanie LSR z Programu Rybactwo i Morze mamy do dyspozycji 75 mln zł. Jest to druga, co do wielkości kwota alokacji w kraju na ten cel – mówił wicemarszałek.

Z LGD i LGR będą podpisywane umowy ramowe określające warunki i sposób realizacji strategii.

Następnie, na ich podstawie lokalne grupy ogłaszać będą konkursy na konkretne już działania, m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie przedsiębiorczości, rozwój lokalnego przetwórstwa, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz budowę obiektów infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.

Wybrane w ramach konkursu strategie współfinansowane będą ze środków PROW na lata 2014-2020 w kwocie 100,5 mln zł oraz Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Tu alokacja wynosi 75 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.