PARTNER PORTALU
  • BGK

W Zakopanem o funduszach europejskich

  • Malopolskie.pl    3 marca 2011 - 13:17
W Zakopanem o funduszach europejskich

W Zakopanem odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Fundusze Europejskie w Małopolsce na lata 2011-2014". W spotkaniu uczestniczył Stanisław Sorys, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Na wspólne zaproszenie Stanisława Sorysa oraz Andrzeja Gąsienicy Makowskiego, starosty powiatu tatrzańskiego, odpowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych z obszaru tego powiatu.

– Mam nadzieję, że współpraca między samorządem wojewódzkim a samorządem powiatowym i gminnym będzie rozwijała się i będziemy  budować  silną pozycję Małopolski.  Przedstawię Państwu najważniejsze fakty związane z pozyskiwaniem środków unijnych w Małopolsce oraz zaprezentuję plany na najbliższe 3 lata, jakie Zarząd Województwa Małopolskiego będzie starał się realizować w celu efektywnego wykorzystania puli środków z Unii Europejskiej dostępnych dla naszego województwa – mówił Stanisław Sorys.

Członek Zarządu poinformował uczestników spotkania, iż do tej pory w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zostało wybranych 1871 projektów na kwotę dofinansowania  ponad 4,32 mld zł. Podpisano 1709 umów o wartości dofinansowania blisko 4,11 mld zł.

 – Dzięki wspólnej pracy samorządu wojewódzkiego, jako Instytucji Zarządzającej MRPO, oraz beneficjentów, w tym oczywiście Państwa samorządów, Małopolska uzyskała dodatkowe środki z Krajowej Rezerwy Wykonania w wysokości 39  386 870 euro – podkreślił Stanisław Sorys.

– Jednocześnie zostały nam przyznane środki z dostawania technicznego w wysokości blisko 11,7 mln euro oraz środki na „projekty powodziowe” w kwocie ponad 14,51 mln euro. Ta sytuacja sprawia, iż alokacja Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wzrosła o dodatkowe 65 588 820 euro. Te środki zostaną przeznaczone m.in. na regionalną infrastrukturę drogową, promowanie czystego transportu miejskiego, wsparcie przygotowania dokumentacji na potrzeby aplikowania o środki UE w kolejnej perspektywie finansowej, wsparcie infrastruktury ochrony zdrowia, „projekty powodziowe”, inwestycje w infrastrukturę społeczną służącą opiece nad dziećmi do lat 3 oraz nad osobami starszymi.  Obecnie planowane rozwiązania konsultujemy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego a następnie będziemy uzyskiwać zgodę Komisji Europejskiej – powiedział członek Zarządu.

Omawiając realizację Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Stanisław Sorys podkreślił wysokie miejsce powiatu tatrzańskiego w rankingu małopolskich powiatów pod względem kwoty wybranych projektów do dofinansowania w ramach MRPO w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Powiat tatrzański z kwotą 1309 zł na mieszkańca uplasował się na 3. miejscu w województwie małopolskim. Jednocześnie Stanisław Sorys zachęcił lokalnych przedsiębiorców do zwiększenia aktywności w pozyskiwaniu środków na rozwój firm, gdyż pod względem ilości beneficjentów ubiegających się o dofinansowanie z MRPO, jest niewielu przedsiębiorców z powiatu tatrzańskiego.

Stanisław Sorys przedstawił również planowane terminy naborów zarówno w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, jak i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Omawiając stan funkcjonowania PROW Stanisław Sorys zapowiedział przyspieszenie działań, które wdraża samorząd wojewódzki, na każdym etapie realizacji.  W tym celu władze województwa podjęły decyzje organizacyjne i techniczne. Informacja  o wprowadzeniu tych zmian spotkała się z dużym zadowoleniem przedstawicieli samorządów gminnych, którzy nie ukrywali, iż nie tylko oni, ale także inni beneficjenci, tacy jak organizacje pozarządowe, liczą na efektywne zmiany w PROW.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.