PARTNER PORTALU
  • BGK

Wałbrzych przyjął deklarację aglomeracyjną

  • AW    14 kwietnia 2012 - 10:40
Wałbrzych przyjął deklarację aglomeracyjną

Wałbrzyscy radni przyjęli uchwałę w sprawie podjęcia współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Przyjęli również treść Deklaracji Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Treść deklaracji została podpisana przez przedstawicieli 14 gmin skupionych wokół Wałbrzycha podczas spotkania z Minister Rozwoju Regionalnego Elżbietą Bieńkowską. Minister zadeklarowała wówczas, że w przyszłej perspektywie finansowej UE będą dodatkowe pieniądze dla obszarów jak Aglomeracja Wałbrzyska.

- Efektywność rozwoju regionów zależy nie tylko od wykorzystania możliwości pomocy zewnętrznej, ale przede wszystkim od skutecznego budowania i odpowiedniego wykorzystywania własnego potencjału, dążąc do wytworzenia efektu synergii. Deklaracja Aglomeracji Wałbrzyskiej stanowi model programowej integracji terytorialnej zmierzającej do budowania potencjału regionu, wykorzystującego warunki społeczne, infrastrukturalne, gospodarcze, naukowe, kulturalne, przyrodnicze i historyczne - uzasadniał podjęcie uchwały prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej (sprawdź jego notowania/zabierz głos).

W deklaracji czytamy, że skupione w aglomeracji gminy zintensyfikują działnia na rzecz rozwoju tego obszaru, przyjmą wspólną Strategię Rozwoju Aglomeracji Wałbrzyskiej która ma skutkować lepszymi miejscami pracy i większą jakością życia mieszkańców, opracują specjalny Program Operacyjnego Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2014-20. Gminy zobowiązały się także do współpracy z województem dolnośląskim i MRR by móc sprawniej sięgać po środki unijne w przyszłej perspektywie finansowej.

W najbliższym czasie kolejne gminy aglomeracji: Boguszów Gorce, Czarny Dwór, Głuszyca, Jedlina- Zdrój, Kamienna Góra, Miasto Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Szczawno- Zdrój, Mieroszów, Walim, Świebodzice, Radków, Stare Bogaczowice będą przyjmowały podobne uchwały. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Teresa, 2012-04-15 22:50:03

    Nareszcie! Bez względu na wszystko? Czy to się tak da?
  • TEOFIL, 2012-04-15 22:41:29

    oj tak! deklaracje zostały przyjęte i miejmy nadzieję, że zawsze bez względu na wszystko zostaną aktualne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1