PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-Mazurskie: 36,6 mln euro dla Lokalnych Grup Działania

  • pt/pap    20 maja 2016 - 16:03
Warmińsko-Mazurskie: 36,6 mln euro dla Lokalnych Grup Działania
Pieniędzy dla Lokalnych Grup Działania jest mniej niż w poprzedniej perspektywie (fot.fotolia)

• Kwota 36,6 mln euro wesprze lokalnych przedsiębiorców i samorządy na Warmii i Mazurach.
• Zarząd województwa podpisał umowy z 12 lokalnymi grupami działania na wykorzystanie pieniędzy unijnych do 2020 r.
Lokalne Grupy Działania i Lokalne Grupy Rybackie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy unijnych. Przyjmują wnioski, oceniają je pod kątem zgodności ze strategią lokalną i rekomendują do dofinansowania przez urzędy marszałkowskie. Chodzi o to, by decyzje o dofinansowaniu podejmowane były przez lokalne społeczności.

Jak podkreślił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin w sumie lokalne grupy na Warmii i Mazurach będą miały do wykorzystania do 2020 roku 36,6 mln euro z czego ponad 30 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, zaś ponad 6 mln euro to pieniądze z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Marszałek Brzezin zaznaczył, że w poprzednich latach pieniądze przekazywane za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania i Rybackich były przeznaczane w dużej części na rozwój turystyki w regionie, a obecnie duży nacisk kładzie się na rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy.

"Niestety środków jest mniej, a projekty nie są łatwe, ale myślę, że każdy projekt dobrze opracowany i który będzie przynosił wartość dodaną w postaci tworzenia nowych miejsc pracy będzie pozytywnie rozpatrywany" - podkreślił marszałek.

Dariusz Kizling z Lokalnej Grupy Działania "Mazurskie Morze" obejmującej powiaty mrągowski i piski podkreślił, że w poprzednich latach beneficjenci za pośrednictwem grupy mieli do dyspozycji 48 mln złotych.

"Z tych pieniędzy beneficjenci wykonali np. remonty obiektów sakralnych. Odrestaurowana została m.in. nasza perła klasztor starowierców w Wojnowie znajdujący się w prywatnych rękach. Dotacje wykorzystali także przedsiębiorcy na działalność turystyczną i usługową"- dodał.

Za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania oraz Lokalnych Grup Rybackich wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania m.in. na rozwój przedsiębiorczości. Chodzi o zakładanie firm oraz rozwijanie działalności gospodarczej.

Pieniądze mogą być także przeznaczone na wspieranie współpracy między prowadzącymi działalność agroturystyczną i sprzedających lokalne produkty żywnościowe. Europejska dotacja może także wesprzeć budowę lokalnych dróg oraz poprawić niekomercyjną infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.