PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie: Ponad 43 mln zł na renowacje zabytków a chętnych trzy razy więcej

  • aw/PAP    5 lipca 2016 - 13:18
Warmińsko-mazurskie: Ponad 43 mln zł na renowacje zabytków a chętnych trzy razy więcej
O najwyższą dotację wśród samorządów wystąpił Pasłęk (fot.UM Pasłęk)

• Kilkadziesiąt samorządów, parafii i innych instytucji wystąpiło o dofinansowanie na renowację zabytkowych budynków z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. warmińsko-mazurskiego.
• Konkurs zostanie rozstrzygnięty w sierpniu, a do podziału jest ponad 43 mln zł.
Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie, w konkursie na dofinansowanie obiektów dziedzictwa kulturowego, czyli renowację i zagospodarowanie zabytkowych budowli, złożono 41 wniosków na łączną kwotę ponad 144 mln zł. Są one rozpatrywane pod względem formalnym, a rozstrzygnięcie przewidziano w sierpniu.

Według dyrektora departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Zbigniewa Cieciucha, konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Świadczy o tym suma dofinansowań, o jakie wystąpili autorzy złożonych projektów. Trzykrotnie przekracza ona kwotę 43,2 mln zł przeznaczoną do podziału w tym konkursie.

Najwięcej wniosków złożyły jednostki samorządów terytorialnych (19) oraz kościoły i związki wyznaniowe (18). Pozostałe projekty pochodzą z instytucji kultury i fundacji.

Jakie gminy starają się o dofinansowanie?

Miasto Olsztyn stara się o dofinansowanie dwóch projektów: przygotowania terenu przy bazylice św. Jakuba na planty miejskie (wniosek o 1,2 mln zł) i drugiego etapu rewaloryzacji Parku Jakubowo (4,7 mln zł), rozpoczętej przed dwoma laty w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

O dotację na dwa projekty ubiega się również Giżycko, które chce uzyskać 2,4 mln zł na adaptację budynku i zakup wyposażenia do Giżyckiego Centrum Kultury oraz 584 tys. zł na renowację warsztatu zbrojmistrza w Twierdzy Boyen. Trzy wnioski - każdy po ponad 2 mln zł - złożyła gmina Biskupiec, która szuka pieniędzy na rewitalizację cmentarza komunalnego, magistratu i innych zabytkowych budynków.

O najwyższą dotację wśród samorządów wystąpił Pasłęk, który chce zdobyć 10,7 mln zł na remont ponad 900 m średniowiecznych murów obronnych przy ul. Firleja. Swoje gotyckie, pokrzyżackie zamki planują odnowić lub zagospodarować także władze miejskie Kętrzyna (5,7 mln zł) i Działdowa (6,8 mln zł). Gmina Dobre Miasto zamierza wyremontować elewację Baszty Bocianiej i przydrożną kapliczkę św. Jerzego (522 tys. zł), a Lubawa chce stworzyć ścieżkę dydaktyczną wzdłuż murów obronnych Zamku Biskupów Chełmińskich (1,2 mln zł).

Miasto Ełk wystąpiło o dofinansowanie w wysokości 4,4 mln zł na rewitalizację i zagospodarowanie terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego, a gmina Orzysz o 522 tys. zł na zagospodarowanie otoczenia otwartego przed rokiem Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu za 10,3 mln zł chce kontynuować modernizację swojej siedziby; w pierwszym etapie tych prac odnowiono w 2014 r. budynek Podzamcza. Kuria metropolitalna w Olsztynie stara się natomiast o 8,4 mln zł na stworzenie Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

O dortacje wnioskowały też parafie i fundacje

Większość spośród rzymskokatolickich parafii, które złożyły wnioski w tym konkursie, zamierza wyremontować swoje zabytkowe świątynie lub inne obiekty sakralne. Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Głotowie stara się o 7,6 mln zł na remont kościoła i rewaloryzację Kalwarii Warmińskiej, a parafia pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach o 3,1 mln zł na remont dachu i elewacji kościoła.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.