Warto przyspieszyć wydawanie unijnej kasy

Wydawanie unijnych pieniędzy idzie Polsce dobrze, choć należałoby robić to nieco szybciej - wynika z raportu, który przedstawił w środę Business Centre Club. BCC wskazuje, że problemy mogą być z wydaniem unijnych pieniędzy na kolej i szerokopasmowy internet.
Warto przyspieszyć wydawanie unijnej kasy

BCC zaprezentował szóstą edycję raportu na temat stanu wykorzystania funduszy europejskich. "Ten raport jest najbardziej pozytywny ze wszystkich dotychczasowych edycji. Nie dlatego, byśmy chcieli lukrować rzeczywistość, ale po prostu kontraktowanie i wydawanie unijnych pieniędzy idzie nam nieźle.

Czytaj też: Polska wzorem efektywnego wykorzystywania środków unijnych 

Posługując się metaforą można powiedzieć, że samolot z funduszami unijnymi nie tylko wystartował, ale osiągnął już prędkość i wysokość przelotową i doleci do celu" - powiedział dziennikarzom Jerzy Kwieciński, ekspert Business Centre Club, były wiceminister rozwoju regionalnego.

Kwieciński zauważył, że choć tempo kontraktowania pieniędzy z funduszy unijnych jest dobre, to jednak wyraźnie wolniejsze, niż choćby w 2010 r.

"Przeciętnie miesięcznie podpisujemy umowy o wartości 3 mld zł, a wydajemy ok. 4 mld zł. Gdyby to tempo się utrzymało, to wszystkie unijne pieniądze zakontraktowalibyśmy w maju 2014 r., a wydalibyśmy w styczniu 2016 r., czyli już po zakończeniu tej perspektywy" - powiedział Kwieciński. BCC zarekomendowało, by zakończyć podpisywanie umów w 2013 r. a zdecydowaną większość pieniędzy unijnych wydać do końca 2014 r. "Żeby to było możliwe, trzeba podpisywać miesięcznie umowy na 4 mld zł, a wydawać 6 mld zł" - wyjaśnił Kwieciński.

Czytaj też: Niech Unia pospieszy się z programami

Jego zdaniem należy wydać jak najwięcej pieniędzy do końca 2014 r., by uniknąć jednoczesnego realizowania inwestycji dofinansowywanych z dwóch budżetów wieloletnich: na lata 2007-13 i 2014-20. "Im bardziej się przedłuży realizacja inwestycji w ramach perspektywy 2007-13, tym bardziej urzędnicy będą na niej skupieni, zamiast zająć się pozyskiwaniem nowych środków" - wyjaśnił ekspert.

W raporcie BCC wskazano grupy inwestycji, których realizacja do końca 2015 r. jest zagrożona, a w związku z tym istnieje niebezpieczeństwo utraty części przyznanych przez Brukselę pieniędzy. Te inwestycje dotyczą kolei, energetyki i społeczeństwa informacyjnego, a konkretnie budowy sieci szerokopasmowego internetu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE