PARTNER PORTALU
  • BGK

Widać efekty 43,9 mln wydanych na szpitale

  • AZA    8 października 2010 - 15:54
Widać efekty 43,9 mln wydanych na szpitale

Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał dotacje 16 powiatowym lecznicom. 8 października został oddany do użytku nowoczesny blok operacyjny w lecznicy w Żninie
Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na zakup sprzętu oraz modernizację budynków i sal operacyjnych otrzymały szpitale w: Żninie (1,7 mln), Lipnie (3 mln zł), Mogilnie i Strzelnie (3,9 mln zł dotacji), Świeciu (4,3 mln zł dotacji), Chełmnie (4,2 mln zł), Rypinie (5,5 mln zł),  Aleksandrowie Kujawskim (2,6 mln zł), Inowrocławiu (2,6 mln zł), Chełmży (5,5 mln zł), Szubinie i Nakle (2 mln zł), Wąbrzeźnie (1,7 mln zł), Łasinie (2,5 mln zł), Tucholi (5,5 mln zł), Radziejowie (3,4 mln zł) oraz Więcborku (2,8 mln zł).

Łącznie rozdysponowanych zostało 43,9 mln zł. Po co województwo wydało te środki? Dla przykładu, gdyby nie ponad 1,7 mln zł z RPO szpital w Żninie nie byłby w stanie dostosować się do unijnych oraz ministerialnych norm. 8 października 2010 r. w lecznicy został oddany do użytku nowoczesny blok operacyjny.

Żnińska lecznica działa w ramach spółki Pałuckie Centrum Zdrowia. PCZ stanęło do ogłoszonego przez zarząd województwa konkursu, w ramach którego można było otrzymać dofinansowanie na modernizację placówki i zakup sprzętu. Koszt inwestycji aż w 65 procentach pokrywa unijna dotacja. A zakres prac był imponujący. Cały zespół operacyjny (który nie spełniał wymogów UE i ministerstwa zdrowia) został zmodernizowany i przeniesiony na inne piętro. Tam, gdzie wcześniej znajdowały się sale operacyjne nieistniejącego już oddziału okulistycznego.

- W związku z tym konieczne było zamontowanie nowych, bezpiecznych dla pacjentów wind. Niezbędna była także wymiana instalacji elektrycznej, sanitarnej, wentylacyjnej oraz gazów medycznych. Z dwóch nowych sal operacyjnych jedna ma charakter ogólnochirurgiczny, druga to sala ortopedyczna. Obie sale zostały one wyposażone w nowe stoły i lampy operacyjne - informuje Biuro Komunikacji i Informacji Funduszy Unijnych województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.