PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej chętnych na OZE niż pieniędzy w RPO

  • PAP    14 listopada 2011 - 16:37
Więcej chętnych na OZE niż pieniędzy w RPO

Wnioski o unijne dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w Podlaskiem przekraczają budżet konkursu ponad dwukrotnie, zgłoszono 33 projekty o wartości ponad 261 mln zł - poinformował Urząd Marszałkowski w Białymstoku.
Obecny konkurs na odnawialne źródła energii, jest ostatnim tego typu w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Jak powiedziała Urszula Mirończuk z departamentu zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku (oceń działania marszałka), w konkursie do podziału jest 56,6 mln zł. Uczestnicy konkursu złożyli projekty, w których łączna kwota unijnego dofinansowania sięga 127,7 mln zł, przy pełnej wartości inwestycji przekraczającej 261 mln zł.

Dodała, że trwa ocena formalna i merytoryczna wniosków. Po jej zakończeniu mają być podpisane umowy. Według Mirończuk, odbędzie się to w pierwszym kwartale 2012 roku.

Projekty zgłoszone do konkursów zarówno przez firmy prywatne (tych jest większość), jak i samorządy, szpitale i spółki komunalne, dotyczą m.in. budowy biogazowni, elektrowni wodnych oraz wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej.

O szczegółach urzędnicy nie chcą mówić, wiadomo tylko, że najdroższy projekt jest wart ponad 12 mln zł.

W dotychczasowych konkursach na odnawialną energię w województwie podlaskim zostało wykorzystanych blisko 20 mln zł unijnego dofinansowania.

Wybrane do realizacji projekty, to m.in. modernizacja systemu ciepłowniczego w Grajewie pod kątem wykorzystania biomasy w miejskiej ciepłowni, prywatna elektrownia wiatrowa na Suwalszczyźnie oraz inwestycja w solary i kotłownię na biomasę w szpitalu powiatowym w Bielsku Podlaskim. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.