PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy na kolej metropolitalną BiT City

  • PAP    26 lipca 2011 - 10:30
Więcej pieniędzy na kolej metropolitalną BiT City

Dodatkowe 174 mln zł otrzyma województwo kujawsko-pomorskie na realizację projektu BiT City – zintegrowanego systemu transportu publicznego aglomeracji bydgosko-toruńskiej.
W sumie samorządy zaangażowane w przedsięwzięcie dostaną na ten cel ponad pół miliarda złotych.

„Sukces związany ze zwiększeniem wsparcia pozwala spokojnie myśleć o realizacji poszczególnych części BiT City. To ważne, bo jest to największa od lat inwestycja infrastrukturalna na naszych ziemiach, do tego kompleksowa, a jej pozytywne skutki odczuje większość mieszkańców województwa” – podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Przedsięwzięcie inwestycyjne, którego liderem jest samorząd województwa, a partnerami samorządy Bydgoszczy, Torunia i Solca Kujawskiego, to połączenie linią szybkiej kolei metropolitalnej obu stolic regionu oraz zintegrowanie ich systemów komunikacji publicznej.

„Po dopinanych właśnie korektach w liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dofinansowanie projektu, zakładane początkowo na poziomie 338,4 mln złotych, jest o 173,7 mln złotych wyższe i wynosi 512,1 mln złotych” – dodał marszałek.

Projekt BiT City obejmuje budowę i modernizację infrastruktury, w tym budowę linii tramwajowej do największej bydgoskiej dzielnicy Fordon oraz linii kolejowej do Portu Lotniczego w Bydgoszczy, budowę torów i bezkolizyjnych przejazdów oraz platform przesiadkowych, a także rewitalizację głównego dworca kolejowego w Toruniu i budowę wiaduktu w Solcu.

Za pieniądze na BiT City zostanie również zakupiony tabor i wdrożony zintegrowany system taryfowy na terenie Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

Z dodatkowej puli unijnych pieniędzy na BiT City 74 mln złotych zostanie przeznaczone na inwestycje w Bydgoszczy, 20 mln zł trafi do Torunia, a 79,7 mln złotych na zakup taboru i budowę wiaduktu w Solcu. Realizacja całości inwestycji zakończy się w 2014 roku.

„Obecnie trwają wieloaspektowe prace projektowe oraz budowa wiaduktu w Solcu. W przyszłym roku powinna się rozpocząć budowa bydgoskiej linii tramwajowej z centrum miasta do dzielnicy Fordon” – podkreślił Całbecki.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.