PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy podzielą regiony

  • PAP    10 grudnia 2012 - 12:22
Więcej pieniędzy podzielą regiony

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 więcej pieniędzy niż dotąd będzie dzielone w regionach – poinformowała w Białymstoku wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.
„To jest bardzo istotne novum w przyszłym okresie programowania. Polska jest jednym z krajów, które rzeczywiście postawiły na decentralizację zarządzania środkami europejskimi" - mówiła Wendel dziennikarzom.

Czytaj też: Więcej z UE dla samorządów

Powiedziała, że teraz regiony dzielą około 37 proc. środków z UE. Po 2013 r. będzie to ok. 60 proc. całości pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Wiceminister wyjaśniła, że ta decentralizacja jest wynikiem dobrej oceny działania samorządów województw w tej kwestii i „docenienia dotychczasowej współpracy i sposobu realizacji tych zadań" przez regiony.

Wiceminister mówiła, że nowością będzie to, że regionalne programy operacyjne będą „dwufunduszowe". Oznacza to, że np. projektowi inwestycyjnemu, na który będą pieniądze z EFRR, będzie mógł towarzyszyć projekt tzw. miękki, czyli np. szkoleniowy, na który pieniądze będą pochodzić z EFS.

Jednak będzie trzeba składać osobne projekty, a nie jeden wspólny.Samorządy województw wolałyby, by odbywało się to w ramach jednego projektu - mówił marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Wendel uczestniczyła w Białymstoku w regionalnej konferencji w ramach prezentacji założeń do Umowy Partnerstwa - pierwszego ze strategicznych dokumentów w ramach negocjacji Polski z Komisją Europejską pieniędzy na lata 2014-2020.

Takie spotkania odbywają się w kolejnych dniach we wszystkich regionach. W tym dokumencie będą m.in. zapisane cele i kierunki przyszłych programów, które będą wdrażane w latach 2014-2020.

Za pośrednictwem tych programów operacyjnych będą pozyskiwane środki z UE od 2014 roku. Przez cały 2013 rok będzie powstawała umowa partnerstwa, którą Polska będzie negocjowała z KE.

Do końca 2013 roku mają się zakończyć negocjacje na temat wszystkich programów operacyjnych, a z regionami będą podpisywane kontrakty, gdzie znają się m.in. kluczowe inwestycje, które będą realizowane w latach 2014-2020 - poinformowała Wendel.

Po 2013 roku priorytetami w Polsce w przyznawaniu środków z UE będą m.in. takie dziedziny jak badania, rozwój i komercjalizacja badań naukowych, dalsze podnoszenie konkurencyjności polskich firm, inwestowanie w podnoszenie poziomu edukacji czy też kompetencji i kwalifikacji zawodowych.

Wiceminister podkreśliła również, że będą promowane wszystkie działania - na poziomie administracji czy przedsiębiorstw - które będą propagować współpracę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.