PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej przedszkolaków dzięki radiu

  • PAP    28 października 2011 - 17:15
Więcej przedszkolaków dzięki radiu

Powstanie kilku nowych punktów przedszkolnych w gminach w Podlaskiem, gdzie dotychczas nie było przedszkoli - to jeden z efektów projektu "Każdy chce być przedszkolakiem", który dzięki dotacji z UE zrealizowało Polskie Radio Białystok.
W piątek podsumowano projekt. Jego głównym celem była promocja edukacji przedszkolnej. To, że powstają punkty przedszkolne, to jego dodatkowy, wymierny efekt - podkreślają realizatorzy projektu.

Przez ostatni rok na antenie Radia Białystok ukazało się 90 audycji poświęconych promocji edukacji przedszkolnej oraz 41 takich audycji w językach mniejszości narodowych: białoruskim, litewskim i ukraińskim. Powstało też 15 reportaży. Specjaliści - pedagodzy, metodycy spotykali się też w gminach, w których nie ma przedszkoli z samorządami oraz rodzicami i przekonywali ich jak ważna jest edukacja małych dzieci, bo przygotowuje je do łatwiejszego odnalezienia się i edukacji w szkole, wspomaga ich rozwój.

W Podlaskiem przed rokiem w 40 gminach nie było przedszkoli - wynika z danych Podlaskiego Kuratorium Oświaty, w tym roku - w 32 (dane za czerwiec). Dane są jeszcze weryfikowane, bo w nowym roku szkolnym były otwierane nowe punkty, ale szczegółów kuratorium jeszcze nie zna - powiedziała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Białymstoku Małgorzata Palanis.

Realizujący projekt odwiedzili 14 wybranych wspólnie z kuratorium gmin, gdzie nie było przedszkoli. "Efekty projektu przerosły nasze oczekiwania" - podkreśliła koordynator projektu Dorota Niebrzydowska z Radia Białystok. Władze kilku z tych gmin postarały się o unijne dofinansowanie na utworzenie punktów przedszkolnych. Z danych Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wynika, że jest to pięć gmin: Kulesze Kościelne, Wiżajny, Hajnówka, Giby, Przytuły. Jeszcze nie wiadomo czy dołączy do nich gmina Nowinka, bo trwa tam spór wójta z radnymi. Łącznie utworzenie tych punktów ma kosztować ponad 3,6 mln zł z czego tylko niecałe 200 tys. zł to wkład samorządów, reszta to pieniądze unijne z programu Kapitał Ludzki. Opiekę znajdzie tam łącznie 269 dzieci.

Wcześniej urząd marszałkowski udzielił również unijnego dofinansowania na utworzenie punktów przedszkolnych w Kobylinie Borzymach, Bargłowie Kościelnym, Grodzisku, gminie Śniadowo, Bakałarzewie, Wiźnie. Będzie się tam uczyć 273 maluchów. Wartość dofinansowania z UE na te przedszkola to 3,6 mln zł. Gminy i jedno towarzystwo przeznaczyły na to ok. 500 tys. zł.

Kuratorium poinformowało, że w regionie prawie 60 proc. dzieci chodzi do przedszkoli. Średnia krajowa to 64,6 proc. - poinformowała Palanis. Podkreśliła, że w Podlaskiem ten procent w ostatnim czasie wzrasta w poszczególnych grupach wiekowych przedszkolaków od 4-7 proc. W jej opinii w dużej mierze to właśnie efekt projektu promocyjnego przeprowadzonego przez radio, który wpłynął na podniesienie świadomości o potrzebie kształcenia dzieci od najmłodszych lat.

W ramach projektu, zrealizowanego przez radio, do samorządów i rodziców trafią teraz wydane w ramach projektu płyty CD z wybranymi reportażami oraz radami specjalistów dla rodziców o tym dlaczego warto, by dziecko chodziło do przedszkola, jak pomóc mu się w nim zaadoptować, jak odkrywać jego talenty i stymulować rozwój - poinformowała Dorota Niebrzydowska.

Wartość projektu "Każdy chce być przedszkolakiem" to ok. 1 mln zł. 924 tys. zł z tej kwoty pochodzi z UE z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Reszta to wkład własny radia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.