Więcej uwagi dla niepełnosprawnych

  • Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna
  • 05-03-2010
  • drukuj
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, aby województwa ogłaszały unijne konkursy poświęcone wyłącznie osobom niepełnosprawnym. Zwiększy to ich dostęp do szkoleń.
Więcej uwagi dla niepełnosprawnych
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" jednynie 3 proc. uczestników wszystkich szkoleń współfinansowanych przez UE stanowią osoby niepełnosprawne. "W konkursach ogłaszanych przez urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy projekty szkoleń dla niepełnosprawnych są traktowane marginalnie".
 
– Niepełnosprawni, jeżeli stworzy im się odpowiednie warunki, chcą uczestniczyć w szkoleniach. Problem w tym, że nie możemy ich szkolić. Nasze projekty odpadają w konkursach, mimo że uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną – mówi Joanna Kramarz, prezes Fundacji Vis Maior.
 
"Z danych MRR wynika, że niepełnosprawni w komponencie regionalnym są szkoleni najczęściej ze środków przewidzianych na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Stanowią 14 proc. wszystkich uczestników tych szkoleń. Są natomiast prawie nieobecni w projektach dotyczących rynku pracy i edukacji, a także wśród osób, które zakładają firmy za środki z UE".
 
– Widzimy konieczność realizacji tzw. projektów dedykowanych, w których jedyną dopuszczalną grupą docelową będą niepełnosprawni – mówi dziennikowi Paweł Chorąży, dyrektor Departamentu Zarządzania EFS w MRR.
 
Konkursy, w których będą wybierane takie projekty, zostaną rozpisane w przyszłym roku, a MRR zwróci się do samorządów województw o wyodrębnienie środków na nie w planach działania na 2011 rok. Jeszcze w tym roku natomiast regiony będą premiować uczestnictwo osób niepełnosprawnych w projektach dla osób, które zamierzają założyć działalność gospodarczą.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE