Więcej z Unii dla samorządów

  • Grażyna Kuryłło
  • 16-10-2012
  • drukuj
Wiceminister rozwoju regionalnego Konrad Niklewicz zapowiedział, że w nowym rozdaniu funduszy unijnych regiony otrzymają zdecydowanie więcej środków niż obecnie. Zmienią się także zasady inwestowania tych pieniędzy.
Więcej z Unii dla samorządów

Samorządowcy i przedstawiciele rządu rozmawiali o sytuacji finansowej samorządów oraz wyzwaniach stojących przed nimi w kolejnych latach.

– Samorządy województw bardzo dobrze poradziły sobie z inwestowaniem pieniędzy europejskich w obecnej perspektywie. Podpisały już umowy na 80 proc. środków dostępnych w Programach Regionalnych. Chcemy, by w latach 2014-2020 mogły samodzielne dysponować większymi funduszami. Mówimy tu o miliardach euro – zapowiedział wiceminister Konrad Niklewicz.

Dodał, że więcej pieniędzy oznacza większą odpowiedzialność władz regionów za osiąganie założonych celów rozwojowych.

Wiceminister podkreślił, że polityka spójności w latach 2014-2020 będzie inna.

– Zmienią się zasady inwestowania środków unijnych. Obecnie kończymy prace nad założeniami Umowy Partnerstwa, czyli dokumentu, w którymi pokażemy Komisji Europejskiej jak chcemy wykorzystywać pieniądze europejskie w przyszłej perspektywie. W decydującą fazę wkroczyły także negocjacje pakietu legislacyjnego dla polityki spójności w Radzie UE – poinformował wiceminister Konrad Niklewicz.

Nowa polityka spójności będzie bardziej skoncentrowana tematycznie, co oznacza, że wspierane będą konkretne, najważniejsze z punktu widzenia rozwoju, cele. W Polsce oznacza to dofinansowanie dla projektów przyczyniających się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki, zwiększenia spójności społecznej i terytorialnej oraz poprawy sprawności i efektywności państwa.

Te cele wskazane zostały w przyjętej 25 września 2012 r. Strategii Rozwoju Kraju 2020.

Polityka finansowa ma też być mocniej ukierunkowana na rezultaty. Duży nacisk zostanie położony na wartość dodaną inwestycji współfinansowanych z budżetu unijnego i ich znaczenie w osiąganiu wspólnych celów rozwojowych.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE