PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiecha na budowie biblioteki

  • PAP    29 marca 2012 - 13:41

Symboliczna wiecha zawisła w czwartek na budowie Środowiskowej Biblioteki Nauk Ścisłych i Technicznych Politechniki Wrocławskiej.
Prace budowlane zakończą się w marcu 2013 r., a obiekt ma zostać oddany do użytku w czerwcu. Budynek biblioteki powstaje w centralnej części kampusu głównego uczelni przy ul. Janiszewskiego. W bibliotece znajdą się trzy zespoły pomieszczeń, dwa skrzydła połączone stojącym na betonowych kolumnach łącznikiem, które zostaną wyposażone w najnowsze technologie.

Swoją siedzibę będzie tam miało Dolnośląskie Centrum Informacji Naukowo-Technicznej, w ramach którego będzie funkcjonować m.in. Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa oraz Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej. Kolejny zespół pomieszczeń będą tworzyć laboratoria przetwarzania danych Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego oraz zespół laboratoriów naukowo-badawczych.

Jak powiedział kierownik budowy Krzysztof Pastuszek, największą trudnością w czasie prowadzenia prac było szalowanie stropów, które w części pomieszczeń znajdują się na różnych wysokościach. „Na łączniku strop zaczyna się na wysokości niemal siedmiu metrów, gdy tymczasem w prawym skrzydle wysokość dochodzi do nawet 16 metrów. Chcąc sobie poradzić z tym problemem musieliśmy użyć specjalnych konstrukcji” – tłumaczył.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski zapowiedział, że z zasobów biblioteki, które będą dostępne wyłącznie w formie elektronicznej, korzystać będą mogli m.in. studenci, naukowcy, badacze, przedsiębiorstwa i specjaliści z przemysłu związanego ze sferą badań i rozwoju.

Pierwsze wzmianki o zamiarach budowy biblioteki pojawiły się już w 1955 r. Gmach miał powstać w ramach ustawy o 6-letnim planie rozwoju gospodarczego i budowy podstaw socjalizmu na lata 1950-1955. Uchwała została jednak uchylona, a formalny konkurs na projekt budynku ogłoszono dopiero w 1988 r. Zwycięski projekt, którego jednak nie zrealizowano, zakładał, że wielkość zbiorów osiągnie 3 mln woluminów.

Kolejną próbę podjęto w 1995 r. Tym razem projekt szacował, że biblioteka pomieści 2 mln ksiąg. Najnowsza koncepcja z 2007 r. zakłada, że w bibliotece w ogóle nie będzie książek w wydaniu papierowym, a jedynie zbiory elektroniczne.

Koszt inwestycji realizowanej przez Politechnikę Wrocławską to ponad 100 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach „Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.