PARTNER PORTALU
 • BGK

Wielki plan dla Polski Zachodniej

 • pt    12 lutego 2014 - 08:27
Wielki plan dla Polski Zachodniej

Modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej, dokończenie trasy S3, modernizacja linii kolejowych, budowa ośrodka radioterapii w Gorzowie – te i wiele innych inwestycji będzie możliwych dzięki Strategii Rozwoju Polski Zachodniej.
Zaczynają się konsultacje projekt Strategii Rozwoju Polski Zachodniej, który oficjalnie opublikowano na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. – Strategia potwierdza, że Polska Zachodnia ma potencjał do dynamicznego rozwoju – mówi marszałek Elżbieta Polak.

Strategia jest oddolną inicjatywą pięciu marszałków Polski Zachodniej – lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Dokument jest już na stronie internetowej MIR wraz z formularzem zgłaszania uwag i wniosków w ramach konsultacji społecznych, które potrwają do 18 marca. – Mamy wizję, mamy plan  – podkreśla marszałek Polak.

– W myśl zapisów strategii główny kierunek rozwoju Polski Zachodniej skoncentrowany jest na działaniach służących zwiększeniu konkurencyjności makroregionu w wymiarze europejskim. Przypomnijmy, że marszałkowie wypracowali osiem projektów strategicznych, które mają istotne znaczenie dla rozwoju Polski Zachodniej. Są to:

*Odrzańska Droga Wodna;

*modernizacja linii kolejowych E-59 i CE-59;

*dokończenie budowy drogi S3 w ciągu CETC-ROUTE65;

*dokończenie budowy drogi ekspresowej S5;

*budowa drogi ekspresowej S11;

*ponadregionalne specjalistyczne centra usług medycznych;

*sieci energetyczne Polski Zachodniej;

*współpraca ośrodków akademickich i przedsiębiorców Polski Zachodniej w celu komercjalizacji wiedzy.

Modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej przewiduje osiągnięcie do 2030 r. minimum III klasy żeglowności Odry dla potrzeb transportu, ochrony przeciwpowodziowej i turystyki wodnej. Wiąże się to także z rozbudową portów rzecznych. Modernizacja linii kolejowych Zachodniej Polski obejmuje m.in. linie Szczecin-Kostrzyn-Wrocław, co ma znaczenie dla podstref ekonomicznych Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy.

Projekt dokończenia trasy S3 jest rozpisany do roku 2020 i obejmuje m.in. budowę drugiej jezdni na obwodnicach Gorzowa i Międzyrzecza oraz na odcinku Sulechów-Nowa Sól, a także budowę odcinka Nowa Sól-Legnica i rozpoczęcie odcinka Legnica-Lubawka. Ponadregionalne centra usług medycznych mają powstać w każdej ze stolic województw zachodniej Polski.

Ten projekt obejmuje m.in. utworzenie ośrodka radioterapii w szpitalu gorzowskim, jako – docelowo – Gorzowskiego Centrum Onkologii.
Każdy z tych projektów ma wskazane źródło finansowania.

W większości przypadków jest to krajowy Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, ale nie tylko. Także budżet państwa, budżety województw, środki samorządów, Krajowy Fundusz Drogowy, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój i nowy instrument finansowy „Łącząc Europę” (CEF).

- Realizacja strategii powinna przynieść korzyści mieszkańcom makroregionu, przedsiębiorcom, uczelniom oraz instytucjom naukowo-badawczym – mówi marszałek Polak. – Impulsy rozwojowe z Polski Zachodniej, powinny też wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności całej Polski.

Zdaniem marszałek działania w partnerstwie i współpracy dają lepsze efekty gospodarcze, niż podejmowane w pojedynkę. Polityka Spójności premiuje właśnie takie przedsięwzięcia. Świadczy o tym przykład Programu Operacyjnego Polski Wschodniej a także Strategii dla Polski Południowej, jaki przyjął rząd.  Jesteśmy przekonani, że nasze starania, jako marszałków Polski Zachodniej też zostaną docenione i przyniosą wymierne efekty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • dajan55, 2014-02-18 16:29:34

  Do gradito: Proponuję DUŻE wiadro ZIMNEJ wody ... na głowę !!!
 • Dzięgiel, 2014-02-16 14:12:23

  Kiedy się ta bufonada i propaganda sukcesu zakończy? Opolskie już jest miejscem działania specjalnej strefy demograficznej, efekt? Ubyło 10 % populacji ale 70 letni /średnia wieku / kolesie maja zajęcie za grubą kasiorę!
 • gradito, 2014-02-13 10:47:58

  dodałem komentarz ok. 9,50 i do 10,47 niema go na stronie, a było to tylko jedno zdanie prawdy.. to jest podobno jeszcze wolny kraj, a wypowiedź nie zawierała żadnych słów obraźliwych.. cenzurowanie prawdy nic nie da, bo plan Manfereda Stolpego i dr Dietera Willersa jest realizowany, m.in. do ma...ja 2016 musi być uregulowana możliwość wykupu lasow na terenie tego planu; sam fakt cenzury opisu prawdy obiektywnie realizowanej potwierdza tę smutną prawdę - zadłużyć kraj jak tylko się da (wg prof.L. Balcerowicza to już ponad 3 bln zł !!! - wypowiedź z grudnia 2013r.) a potem odebrać w naturze np. tereny, z których Niemcy nigdy nie zrezydnowali, a umowy i traktaty to tylko kartki papieru, których wartość w dziejach starożytnych i nowożytnych okazywała się zawsze taka sama - czyli wartość papieru... ...skopiowałem tę wiadomość i będę na innych forach informował o wolności słowa na Waszym forum..  rozwiń