PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielki skok regionów na unijną kasę

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    30 grudnia 2010 - 07:52
Wielki skok regionów na unijną kasę

16 województw wydało co najmniej 20 proc. funduszy dostępnych z Unii Europejskiej. W nagrodę otrzymają do podziału 512 mln euro z krajowej rezerwy wykonania. Na region przypadnie nawet 54 mln euro.
Warunek dopuszczający do udziału w podziale pieniędzy z rezerwy spełniły wszystkie regiony. Dopiero w styczniu poznamy ostateczne dane, bo wciąż wpływają wnioski o refundację – informuje „Rzeczpospolita”.

Zdaniem Elżbiety Polak, marszałka lubuskiego, resort rozwoju osiągnął cel – rozkręcił programy regionalny. Jeszcze w II połowie 2008 r. były one mocno opóźnione. Według marszałka małopolskiego Marka Sowy pieniądze z rezerwy okazały się znakomitym czynnikiem motywującym wszystkie regiony.

Minister rozwoju Elżbieta Bieńkowska przyznaje, że pozytywna rola dodatku motywacyjnego przeszła oczekiwania resortu. Komisja Europejska stawia nas za dobry przykład, co cieszy tym bardziej że oprócz nas jedynie Włochy zdecydowały się na takie rozwiązanie. Przypomina, że rok temu średnia wydatków dla wszystkich regionów wynosiła zaledwie 4,3 proc. ich łącznego budżetu. Teraz – ponad 26 proc.

Z tego, że dodatkowe pieniądze środki trafią do każdego z regionów cieszy się Krzysztof Hetman, marszałek lubelski, bo każdy ma wielkie potrzeby, a wynik województw potwierdza wysoką zdolność do zarządzania programami regionalnymi przez urzędy marszałkowskie.

Regiony do ostatniej chwili walczyły o dodatkowe pieniądze. Ostatnim województwem, które przekroczyło wymagany limit wydatków, jest mazowieckie.

Ile pieniędzy dostanie każdy region, zależy od jego miejsca w rankingu uwzględniającym poziom zawartych umów oraz tempo wydawania dotacji. Z obliczeń resortu rozwoju wynika, że pierwszy otrzyma 54, a ostatni 10 mln euro. Ministerstwo podzieli pieniądze na przełomie stycznia i lutego na podstawie danych z 31 grudnia 2010 r. – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.