PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkie pieniądze dla lubuskich stolic – umowy na ZIT-y podpisane

  • pt    4 sierpnia 2015 - 10:47
Wielkie pieniądze dla lubuskich stolic – umowy na ZIT-y podpisane

Porozumienie w sprawie ZIT-ów w lubuskim podpisane - fot.lubuskie.pl

3 sierpnia prezydenci Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry podpisali z marszałek Elżbietą Polak porozumienie będące podstawą do realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Środki przeznaczone na realizację inwestycji w obu lubuskich stolicach wynoszą ponad 107 milionów euro. Do Zielonej Góry trafi 58 mln euro, do Gorzowa Wlkp. zaś 49 mln euro.

- Dziś bardzo ważny dzień, szczególnie dla naszych stolic, ale także dla samorządu województwa. Wprowadzamy w życie nowe narzędzie w polityce spójności ukierunkowane na duże miasta. Dzięki tym środkom zyskają całe obszary funkcjonalne, czyli także gminy wokół stolic. Takie partnerstwa zostały już podpisane zarówno na północy jak i na południu – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Oba związki ZIT w ramach podpisanych porozumień pełnić będą funkcję Instytucji Pośredniczącej ZIT, która uczestniczyć będzie w wypracowaniu propozycji kryteriów wyboru projektów i harmonogramie ogłaszania konkursów w ramach formuły ZIT, ocenie projektów w zakresie zgodności ze strategią ZIT, jak również w zatwierdzaniu listy ocenionych projektów do dofinansowania.

Podstawą realizacji ZIT-ów będą strategie, które określają zintegrowane działania służące rozwiązywaniu problemów gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, demograficznych i społecznych, które mają wpływ na obszary miejskie i otaczające je gminy – Zielona Góra już swoją złożyła, Gorzów kończy pracę nad swoją.

- Projekty będą rozwiązywały problemy istotne dla całego obszaru powiązań funkcjonalnych. Chcemy, aby to narzędzie dawało lepsze rezultaty – tłumaczyła marszałek.

Więcej samodzielności dla samorządów

ZIT-y to nowe wyzwanie dla lubuskich stolic, co podkreślali ich włodarze. - To dla nas bardzo ważne porozumienie, ponieważ bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Przed nami dużo pracy. Jednak cieszy mnie to, że następuje coraz większa decentralizacja, a tym samym zwiększa się poziom zaufania do samorządów – wyjaśnił Jacek Wójcicki.

Obecny podczas konferencji prasowej wiceminister Waldemar Sługocki zaznaczył, że obok środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lubuski grunt trafią także duże środki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Oba miasta otrzymają po blisko 50 mln euro. W ramach POIiŚ wspierane będą inwestycje w trzech obszarach:

*niskoemisyjny transport miejski (Zielona Góra – zakup autobusów elektrycznych, Gorzów Wlkp. – modernizacja taboru kolejowego);

*modernizacja sieci ciepłowniczych;

*termomodernizacja budynków.

- Mam nadzieję, że to nie jedyna aktywność. Wiem, że obie stolice ubiegać się będą jeszcze o środki centralne ramach konkursów – przekonywał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.