PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolska, BGK: Ponad 516 mln zł z RPO dla firm z regionu

  • aw/PAP    20 października 2016 - 12:58
Wielkopolska, BGK: Ponad 516 mln zł z RPO dla firm z regionu
Wielkopolska z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego uruchamia zwrotne środki UE na rozwój przedsiębiorstw w regionie (fot.umww.pl)

• Wielkopolska we współpracy z BGK uruchamia program udzielania poręczeń, pożyczek i mikropożyczek dla mikro, małych i średnich firm z regionu.
• Chodzi o ponad 607 mln zł, głównie z funduszy unijnych.
Przedstawiciele zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR) podpisali umowę, na mocy której zostanie uruchomiony program środków zwrotnych. Podobną umowę podpisało niedawno Pomorze.

Celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności działających w regionie przedsiębiorstw poprzez wsparcie ich aktywności inwestycyjnej za pośrednictwem instrumentów finansowych Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO).

Według Ministerstwa Rozwoju na tę formę wsparcia rozwoju firm przeznaczono łącznie 607,98 mln zł, w tym 516,78 mln zł ze środków unijnych oraz 91,2 mln zł w postaci wkładu własnego pośredników finansowych. Projekt będzie realizowany do końca 2023 r. Później pieniądze mają zostać w regionie i być dalej przeznaczane na instrumenty zwrotne dla przedsiębiorców.

"Bardzo nam zależy na większym wykorzystaniu instrumentów zwrotnych. Po pierwsze dlatego, że tego typu instrumenty działają znacznie dłużej aniżeli tradycyjne instrumenty grantowe. Zasadniczo chcielibyśmy wszędzie tam, gdzie można wykorzystywać instrumenty zwrotne, zastępować nimi instrumenty grantowe. Dotyczy to zarówno wspierania firm, jak samorządów" - podkreślał wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przed podpisaniem umowy.

Podkreślił on, że wkład krajowy dla tych instrumentów finansowych został zapewniony z krajowych środków budżetowych, co daje silny bodziec dla samorządów.

"Te instrumenty finansowe są częścią naszego większego planu budowania instytucji finansowych na poziomie krajowym i na poziomie regionalnym. Na poziomie krajowym budujemy Polski Fundusz Rozwoju z całym szeregiem instytucji, które wchodzą w skład tego funduszu, łącznie z BGK, natomiast chcielibyśmy również, żeby silne instytucje finansowe, ale regionalne były budowane w naszych województwach" - dodał.

Podpisana umowa pomiędzy Zarządem Województwa Wielkopolskiego a BGK pozwala na rozpoczęcie procesu wyłaniania profesjonalnych pośredników finansowych, którzy bezpośrednio będą udzielać wsparcia przedsiębiorcom. Będzie ono ukierunkowane na tworzenie nowych firm, dostarczenie kapitału początkowego (zalążkowego) i kapitału na rozszerzenie działalności, na wzmocnienie podstawowej działalności przedsiębiorstw lub realizację nowych projektów, a także wchodzenie przez nowe firmy na nowe rynki.

Środki są w szczególności dedykowane mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, które mają utrudniony dostęp do finansowania bankowego. Wsparcie będzie przeznaczone również na wzmocnienie aktywności inwestycyjnej istniejących podmiotów gospodarczych z Wielkopolski, poprzez wzmocnienie ich pozycji, zwiększenie ich konkurencyjności i rozwijanie działalności gospodarczej.

"Mamy nadzieję, że kolejne podobne umowy będą zawarte w ciągu kolejnych miesięcy. (...) To potwierdza, że jesteśmy zwolennikami zdecentralizowanego systemu wydatkowania funduszy europejskich, w którym środki unijne są blisko przedsiębiorcy i samorządów" - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Karol, 2016-10-24 16:18:07

    Środki są w szczególności dedykowane mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, które mają utrudniony dostęp do finansowania bankowego - a jako załącznik do wniosku promesa kredytowa (którą bank wyda po zbadaniu zdolności kredytowej, albo wyciąg z rachunku potwierdzający posiadanie 100% środków na s...finansowanie inwestycji). ŚMIECH NA SALI. Powodzenia dla wszystkich aplikujących:) 200% więcej dokumentów niż przy ubieganiu się o kredyt, a różnica w oprocentowaniu minimalna!!!  rozwiń
  • artmetic ekonsulting, 2016-10-20 22:47:56

    Dotacje dla firm z RPO Wielkopolski: zajrzyj na stronę Artmetic!