PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolska dostanie więcej z UE

  • PAP    13 marca 2013 - 15:58
Wielkopolska dostanie więcej z UE

180 mln euro więcej niż planowano otrzyma Wielkopolska w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014 -2020 - poinformował w środę marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. W sumie będzie to ponad 2,1 mld euro.
Woźniak powiedział, że decyzja o zwiększeniu środków dla Wielkopolski to efekt wtorkowego spotkania z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską. Spotkanie było kolejnym z cyklu konsultacji prowadzonych przez minister z zarządami województw, dotyczących podziału środków europejskich na poszczególne regiony.

Jak podkreślił Woźniak, pozyskane przez region dodatkowe 180 mln euro to bardzo zadowalająca kwota. "Pozwoli nam na większą swobodę kształtowania programu regionalnego, uwzględnienie większych ilości interwencji, szczególnie w tych obszarach, gdzie istnieją problemy rozwojowe. To klucz do dobrego rozwoju całej Wielkopolski" - ocenił.

Czytaj tez: Województwa już planują inwestycje za unijną kasę

"Wskazujemy na trzy takie obszary, to kwestie rozwojowe aglomeracji poznańskiej i aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Ponadto chodzi nam o obszary miejskie, które są związane ze stolicami byłych województw: Lesznem, Piłą, Koninem. Trzecia sprawa to obszary wiejskie, mające szereg problemów z dostępem do usług publicznych: edukacji, kultury, opieki zdrowotnej" - powiedział.

Jak poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Piotr Popa, przewidywana docelowa kwota dla regionalnego programu województwa wielkopolskiego, 2 mld 121 mln euro, została ustalona przy uwzględnieniu potencjału regionu i założeniu osiągnięcia zaplanowanych w programie regionalnym efektów.

"Ostateczne kwoty dla poszczególnych województw będą wynikiem konsultacji, obejmujących także negocjacje programów regionalnych i kontraktu terytorialnego. Zakładamy, że potrwają one do końca bieżącego roku" - poinformował rzecznik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.