PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolska: Ponad 16 mln zł na dziedzictwo kulturowe

  • PAP/MN    11 września 2017 - 14:58
Wielkopolska: Ponad 16 mln zł na dziedzictwo kulturowe
Umowy podpisano 11 września 2017 r. w wielkopolskim urzędzie marszałkowskim. (fot. UMWW)

Przebudowa dawnego dworca w Pleszewie na dom kultury i nowa sala widowiskowa w Kościanie - to część inwestycji, których realizacja będzie możliwa dzięki 16,5 mln zł środków z UE, przeznaczonych przez wielkopolski samorząd na konserwację zabytków i rozwój oferty kulturalnej.
• Poza Pleszewem i Kościanem wsparcie dostaną też Kalisz i Trzemeszno.

• Łączna wartość wspartych przedsięwzięć przekracza 22 mln zł.

• Dotychczas z WRPO 2014+ wybrano do dofinansowania projekty związane z dziedzictwem kulturowym regionu za ponad 104,5 mln zł.

Marszałek województwa Marek Woźniak podpisał w poniedziałek w Poznaniu umowy na dofinasowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (WRPO 2014+). 

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podało w poniedziałek, że dzięki pozyskanym środkom pleszewski samorząd przebuduje, rozbuduje i wyposaży zabytkowy budynek dworca kolejowego, który stanie się domem kultury.

"Realizacja projektu umożliwi większej liczbie mieszkańców korzystanie z oferty zajęć i wydarzeń kulturalnych oraz podniesie atrakcyjność turystyczną Pleszewa i regionu" - powiedział burmistrz tej miejscowości Marian Adamek. Wartość projektu "Od kolei do kultury" to ponad 6,3 mln zł.

Kościański Ośrodek Kultury kosztem ponad 6,8 mln zł zrealizuje projekt, w ramach którego powstanie sala widowiskowa na 100 osób oraz sale zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach inwestycji przewidziano także zagospodarowanie otoczenia Kościańskiego Ośrodka Kultury, tj. stworzenie przestrzeni kulturalno-rekreacyjnej.

Parafia z Kalisza przeprowadzi prace konserwatorsko-budowlane w tamtejszym zabytkowym kościele pw. św. Wojciecha i św. Stanisława. Wnętrza budynku zostaną zaadaptowane na cele kulturalne, edukacyjne i wystawiennicze. Wartość całkowita projektu to przeszło 6,2 mln zł.

Czytaj też: Największy RPO w Polsce z zakontraktowaną 1/3 środków

Podobny cel służyć też będzie pracom przeprowadzonym w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzemesznie. Projekt przewiduje rozszerzenie dotychczasowej oferty kulturalnej, oraz ochronę zabytków przed kradzieżą i zniszczeniem. Udostępnione zostaną m.in. podziemia świątyni, które dotychczas były niedostępne dla odwiedzających. Całkowita wartość projektu przekracza 2,9 mln zł.

Dotychczas w ramach WRPO 2014+ Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał do dofinansowania projekty związane z dziedzictwem kulturowym regionu na łączną kwotę ponad 104,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.