Wielkopolski wicemarszałek wydał oświadczenie w sprawie PROW 2014 - 2020

• Wielkopolski wicemarszałek wydał oświadczenie dotyczące zmniejszenia pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Wielkopolski.
• Krzysztof Grabowski: może to doprowadzić do zagrożenia prawidłowej realizacji zadań w ramach PROW 2014-2020 oraz redukcji etatów w urzędzie marszałkowskim.
Wielkopolski wicemarszałek wydał oświadczenie w sprawie PROW 2014 - 2020
Wielkopolski wicemarszałek wydał oświadczenie dotyczące zmniejszenia pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Wielkopolski (fot.k.grabowski.pl)

Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego wydał oświadczenie dotyczące zmniejszenia pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Wielkopolski na lata 2014-2020.

Jak przypomina wicemarszałek w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace związane z przyjęciem rozporządzenia dotyczącego określenia wysokości limitów środków dostępnych w ramach schematów pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

- Obecnie procedowany II projekt tego rozporządzenia jest krzywdzący dla województwa wielkopolskiego i doprowadza do zmniejszenia alokacji w schemacie I pomocy technicznej o 1 218 926 euro w porównaniu do I projektu przedstawionego w listopadzie 2015 roku. Łączna alokacja dla województwa wielkopolskiego spada z 5 947 690 euro do 4 728 764 euro – wylicza Grabowski.

Jak tłumaczy wysłał pismo z prośbą o pomoc i interwencję w tej sprawie do Pani Premier Beaty Szydło i otrzymał informację z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że będzie interwencja w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Wszystko więc zależy od Ministra Rolnictwa. Pisma z prośbą o wsparcie w dążeniach do zwiększenia puli środków przypadających dla Wielkopolski wysłałem również do wszystkich parlamentarzystów naszego regionu. Tak drastyczna redukcja środków ogranicza możliwości województwa wielkopolskiego umożliwiające wdrożenie działań PROW 2014-2020 – pisze Grabowski.

Jego zdaniem zmniejszenie środków będzie także niewystarczające dla utrzymania odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników w celu prawidłowej i terminowej obsługi Programu.

- Po szczegółowej analizie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia wysokości limitów środków dostępnych w ramach schematów Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w Schemacie I, przesłanego pismem z dnia 12 stycznia 2016 roku, należy stanowczo stwierdzić, że nie odzwierciedla on faktycznych potrzeb finansowych i jest nie do przyjęcia dla województwa wielkopolskiego jako Instytucji Wdrażającej PROW 2014-2020 – stwierdza wicemarszałek.

Zdaniem Grabowskiego brak wystarczających środków w Schemacie I może doprowadzić do zagrożenia prawidłowej realizacji zadań delegowanych w ramach PROW 2014-2020, co wpłynie niekorzystnie na beneficjentów z terenu województwa wielkopolskiego oraz może skutkować koniecznością redukcji etatów i zwolnieniem z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu kolejnych kilkudziesięciu osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE