PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie, Leszno i okoliczne gminy z dużym dofinansowaniem na rozwój

  • PAP    19 lutego 2016 - 16:01
Wielkopolskie, Leszno i okoliczne gminy z dużym dofinansowaniem na rozwój
Utworzenie OSI dla ośrodków subregionalnych Wielkopolski jest podkreśleniem znaczenia i roli tych obszarów w strukturze przestrzennej województwa. (fot. leszno.pl)

• Prawie 18,9 mln euro unijnych środków przeznaczonych zostanie w najbliższych latach na rozwój Leszna i okolicznych gmin.
• W piątek (19 lutego) podpisany został Mandat Terytorialny dla Leszczyńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.
• Obszary Strategicznej Interwencji Ośrodków Subregionalnych są jednym z instrumentów terytorialnych realizowanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał w piątek w Lesznie Mandat Terytorialny dla Leszczyńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji z prezydentem Leszna, starostą leszczyńskim oraz burmistrzami i wójtami gmin Osieczna, Lipno, Święciechowa i Rydzyna. Jak podkreślił, przedsięwzięcie jest lokalnym pomysłem na wsparcie ośrodków subregionalnych i ich obszarów funkcjonalnych.

"Wielkopolski patent na poszerzanie naszej polityki miejskiej, kierowanej na wsparcie subregionów, zakłada pieniądze gwarantowane, których nikt już Leszczyńskiemu OSI nie odbierze, o ile realizacja przewidzianych w Mandacie Terytorialnym projektów odbędzie się w sposób poprawny i terminowy, zgodnie w wytycznymi Komisji Europejskiej” - powiedział marszałek.

Według prezydenta Leszna, pozyskane środki przyczynią się do rozwoju ziemi leszczyńskiej.

„Prawie 17 mln euro przeznaczonych zostanie na projekty inwestycyjne, m.in. na zakup autobusów elektrycznych, budowę ścieżek rowerowych, modernizację oczyszczalni ścieków w Osiecznej. Przeszło 2 mln euro planujemy przeznaczyć na dofinansowanie projektów społecznych, głównie w zakresie zapewniania równego dostępu do dobrej jakości edukacji, wspierania przedsiębiorczości, lepszego dostosowania systemu kształcenia zawodowego do rynku pracy oraz ułatwienia dostępu do usług socjalnych” – powiedział PAP prezydent Leszna Łukasz Borowiak.

Obszary Strategicznej Interwencji Ośrodków Subregionalnych są jednym z instrumentów terytorialnych realizowanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.

Utworzenie OSI dla ośrodków subregionalnych Wielkopolski jest podkreśleniem znaczenia i roli tych obszarów w strukturze przestrzennej województwa. Według przyjętych norm, miasta subregionalne, dla których wyznacza się obszary funkcjonalne, to ośrodki o liczbie ludności pomiędzy 50 a 100 tys., pełniące ważne funkcje gospodarcze i społeczne.

Do tej pory mandaty terytorialne podpisane zostały z samorządami subregionów: konińskiego i pilskiego, w poniedziałek podpisany zostanie mandat terytorialny dla Gnieźnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Łączna suma alokacji na wszystkie OSI wynosi prawie 100 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.