PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie, pieniądze z UE na rozwój: Piła, Kaczory, Krajenka, Szydłowo, Trzcianka, Ujście i Wysoka dostaną dofinansowanie

  • PAP/AT    15 lutego 2016 - 18:54
Wielkopolskie, pieniądze z UE na rozwój: Piła, Kaczory, Krajenka, Szydłowo, Trzcianka, Ujście i Wysoka dostaną dofinansowanie
Mandat Terytorialny dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji podpisany (fot.umww.pl)

• Ponad 27 milionów euro ze środków unijnych trafi na rozwój gmin północnej części Wielkopolski.
• Marszałek wielkopolski podpisał z samorządowcami Mandat Terytorialny dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.
Środki mają trafić m.in. na rozwój transportu publicznego, rozbudowę systemu reagowania w stanach klęsk i katastrof, rewitalizację i termomodernizację obiektów, oraz wspieranie aktywności zawodowej, usługi społeczne i zdrowotne. Mechanizmem objęte zostały: Piła, jako lider Obszaru Strategicznej Interwencji, oraz gminy Kaczory, Krajenka, Szydłowo, Trzcianka, Ujście i Wysoka.

"Każdy z zaplanowanych projektów jest realizowany przynajmniej w dwóch gminach, zaś jeśli chodzi o poprawę infrastruktury komunikacyjnej, projekt dotyczy wszystkich gmin: chodzi o stworzenie centrów przesiadkowych, integrację komunikacji podmiejskiej z tą na terenie Piły. Ten jeden, podpisywany dziś w Poznaniu kontrakt to dla nas większa pula pieniędzy, niż wszystkie kontrakty w całej poprzedniej perspektywie finansowej" - powiedział w poniedziałek (15 lutego) prezydent Piły Piotr Głowski.

Obszary Strategicznej Interwencji Ośrodków Subregionalnych są jednym z instrumentów terytorialnych realizowanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Jak podkreślił w poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, przedsięwzięcie jest lokalnym pomysłem na wsparcie ośrodków subregionalnych i ich obszarów funkcjonalnych.

Czytaj tez: Wielkopolskie: Pieniądze z OSI na transport i rozwój gospodarczy

"To nie wynika ani z reguł narzuconych przez Komisję Europejską, ani z reguł ustalonych przez ministerstwo rozwoju regionalnego - to jest nasz, wielkopolski patent. Cieszę się, że udało doprowadzić całą tę procedurę do pomyślnego zakończenia" - powiedział.

Marszałek podkreślił, że niebawem podobne umowy będą podpisywane z kolejnymi ośrodkami subregionalnymi.

Woźniak wyjaśnił, ze utworzenie Obszarów Strategicznej Interwencji dla ośrodków subregionalnych Wielkopolski jest podkreśleniem znaczenia i roli tych obszarów w strukturze przestrzennej województwa.

"Unia Europejska uznała, że w obecnym okresie programowania należy zwrócić szczególną uwagę na politykę miejską. Największe pieniądze otrzymały ośrodki metropolitalne, ale myśmy stworzyli mechanizm, który będzie stwarzał szanse także ośrodkom subregionalnym. W przypadku Wielkopolski to są byłe stolice województw oraz Gniezno" - powiedział.

"Dla tych wszystkich ośrodków subregionalnych przeznaczyliśmy po ok. 195 euro na mieszkańca. Jest dla nas pewną satysfakcją, że ta alokacja na mieszkańca jest tożsama z alokacją, którą ministerstwo rozwoju przeznaczyło dla stolic województw, gdzie obowiązują Zintegrowane Inwestycje Terytorialne" - dodał.

Ponad 27 mln euro przewidziane na realizację Mandatu Terytorialnego dla Pilskiego OSI pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (prawie 24 mln euro), oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (ponad 3 mln euro).

W środę w Koninie marszałek Marek Woźniak podpisze wraz z prezydentem Konina, starostą konińskim, oraz przedstawicielami samorządów gmin Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Rzgów, Stare Miasto, Krzymów i Ślesin Mandat Terytorialny dla Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Pula środków wyniesie prawie 29,7 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-03-18 20:32:23

    Dotacje unijne, pozyskiwanie finansowania zewnętrznego dla firm, RPO Wielkopolskie: zajrzyj na stronę Artmetic!