Wielkopolskie, pieniądze z UE na rozwój: Piła, Kaczory, Krajenka, Szydłowo, Trzcianka, Ujście i Wysoka dostaną dofinansowanie

• Ponad 27 milionów euro ze środków unijnych trafi na rozwój gmin północnej części Wielkopolski.
• Marszałek wielkopolski podpisał z samorządowcami Mandat Terytorialny dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.
Wielkopolskie, pieniądze z UE na rozwój: Piła, Kaczory, Krajenka, Szydłowo, Trzcianka, Ujście i Wysoka dostaną dofinansowanie
Mandat Terytorialny dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji podpisany (fot.umww.pl)

Środki mają trafić m.in. na rozwój transportu publicznego, rozbudowę systemu reagowania w stanach klęsk i katastrof, rewitalizację i termomodernizację obiektów, oraz wspieranie aktywności zawodowej, usługi społeczne i zdrowotne. Mechanizmem objęte zostały: Piła, jako lider Obszaru Strategicznej Interwencji, oraz gminy Kaczory, Krajenka, Szydłowo, Trzcianka, Ujście i Wysoka.

"Każdy z zaplanowanych projektów jest realizowany przynajmniej w dwóch gminach, zaś jeśli chodzi o poprawę infrastruktury komunikacyjnej, projekt dotyczy wszystkich gmin: chodzi o stworzenie centrów przesiadkowych, integrację komunikacji podmiejskiej z tą na terenie Piły. Ten jeden, podpisywany dziś w Poznaniu kontrakt to dla nas większa pula pieniędzy, niż wszystkie kontrakty w całej poprzedniej perspektywie finansowej" - powiedział w poniedziałek (15 lutego) prezydent Piły Piotr Głowski.

Obszary Strategicznej Interwencji Ośrodków Subregionalnych są jednym z instrumentów terytorialnych realizowanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Jak podkreślił w poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, przedsięwzięcie jest lokalnym pomysłem na wsparcie ośrodków subregionalnych i ich obszarów funkcjonalnych.

Czytaj tez: Wielkopolskie: Pieniądze z OSI na transport i rozwój gospodarczy

"To nie wynika ani z reguł narzuconych przez Komisję Europejską, ani z reguł ustalonych przez ministerstwo rozwoju regionalnego - to jest nasz, wielkopolski patent. Cieszę się, że udało doprowadzić całą tę procedurę do pomyślnego zakończenia" - powiedział.

Marszałek podkreślił, że niebawem podobne umowy będą podpisywane z kolejnymi ośrodkami subregionalnymi.

Woźniak wyjaśnił, ze utworzenie Obszarów Strategicznej Interwencji dla ośrodków subregionalnych Wielkopolski jest podkreśleniem znaczenia i roli tych obszarów w strukturze przestrzennej województwa.

"Unia Europejska uznała, że w obecnym okresie programowania należy zwrócić szczególną uwagę na politykę miejską. Największe pieniądze otrzymały ośrodki metropolitalne, ale myśmy stworzyli mechanizm, który będzie stwarzał szanse także ośrodkom subregionalnym. W przypadku Wielkopolski to są byłe stolice województw oraz Gniezno" - powiedział.

"Dla tych wszystkich ośrodków subregionalnych przeznaczyliśmy po ok. 195 euro na mieszkańca. Jest dla nas pewną satysfakcją, że ta alokacja na mieszkańca jest tożsama z alokacją, którą ministerstwo rozwoju przeznaczyło dla stolic województw, gdzie obowiązują Zintegrowane Inwestycje Terytorialne" - dodał.

Ponad 27 mln euro przewidziane na realizację Mandatu Terytorialnego dla Pilskiego OSI pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (prawie 24 mln euro), oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (ponad 3 mln euro).

W środę w Koninie marszałek Marek Woźniak podpisze wraz z prezydentem Konina, starostą konińskim, oraz przedstawicielami samorządów gmin Golina, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Rzgów, Stare Miasto, Krzymów i Ślesin Mandat Terytorialny dla Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Pula środków wyniesie prawie 29,7 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dotacje unijne, pozyskiwanie finansowania zewnętrznego dla firm, RPO Wielkopolskie: zajrzyj na stronę Artmetic!

artmetic ekonsulting, 2016-03-18 20:32:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE