PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie: Są pieniądze na termomodernizację szkół

  • PAP/AT    6 kwietnia 2018 - 07:24
Wielkopolskie: Są pieniądze na termomodernizację szkół
Pieniądze unijne ocieplą szkoły, gminne domy kultury i świetlice wiejskie (fot.umww.pl)

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowy z włodarzami podpoznańskich gmin na dofinansowanie termomodernizacji i modernizacji szkół w regionie.
  • Ponad 6,5 mln zł z UE trafi do podpoznańskich miejscowości w gminach Kórnik, Kleszczewo, Buk oraz Kostrzyn.
  • Dzięki środkom pozyskanym z unijnego dofinansowania, realizowane będą projekty dotyczące termomodernizacji i modernizacji szkół w regionie.
  • Projekty, które otrzymają dofinansowanie to dobry przykład, aby pokazać, jak można budynki, które w części są z poprzedniej epoki budowlanej, doprowadzić do stanu, który odpowiada dzisiejszym wymogom - powiedział Marek Woźniak.

W czwartek (5 kwietnia) marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowy z włodarzami podpoznańskich gmin na dofinansowanie inwestycji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO 2014+). Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 6,5 mln zł zostało przyznane w ramach poddziałania pn. poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym w ramach ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania.

"Te projekty, które otrzymają dofinansowanie to dobry przykład, aby pokazać, jak można budynki, które w części są z poprzedniej epoki budowlanej, doprowadzić do stanu, który odpowiada dzisiejszym wymogom. Dodatkowo, projekty te spełniają też ten istotny dla nas cel, jakim jest przejście na gospodarkę niskoemisyjną, czyli taką, która zużywa mniej energii, i w których energia jest inteligentniej zarządzana" - powiedział Woźniak.

"W części tych projektów mamy także do czynienia z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii - czegoś co bardzo wspieramy i staramy się w Polsce nadrabiać te zaległości, które mamy w stosunku do najbardziej wiodących pod tym względem krajów Unii Europejskiej. W takiej mikroskali te projekty również OZE wykorzystują, co jest chwalebne, ponieważ to tak naprawdę z tych drobnych elementów buduje się świat OZE" - dodał.

Dofinansowanie otrzymało w czwartek m.in. Miasto i Gmina Kórnik. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na kompleksową modernizację energetyczną budynku Szkoły Podstawowej w Radzewie. Z kolei na terenie Gminy Kleszczewo przeprowadzona zostanie termomodernizacja szkół w Kleszczewie i Ziminie oraz świetlicy wiejskiej w Poklatkach. Jak tłumaczył wójt gminy Kleszczewo Bogdan Kemnitz, "w ramach projektu, termomodernizacji będą poddane dwa budynki szkolne w Kleszczewie - bryła starsza z lat 50. i nowsza z lat 70. XX wieku oraz łącznik pomiędzy nimi".

"Docieplone zostaną w nich wszystkie kondygnacje wraz ze ścianami fundamentowymi oraz stropodach, a w budynku szkolnym w Ziminie - zostaną zainstalowane m.in. kolektory słoneczne i ocieplone ściany zewnętrzne. Z kolei w świetlicy w Poklatkach oprócz ociepleń będzie zmodernizowana instalacja centralnego ogrzewania oraz przeprowadzona wymiana nieszczelnych okien i drzwi. Na wszystkich tych pracach skorzysta ponad 510 osób korzystających na co dzień z tych obiektów" - wskazał Kemnitz.

Dzięki środkom z UE przeprowadzona zostanie także termomodernizacja budynków na terenie Miasta i Giny Buk, w tym szkoły w Szewcach, Dakowach Suchych, w Niepruszewie oraz w Dobieżynie, a także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Buku.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.