PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie zawarło porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

  • pt    4 sierpnia 2015 - 11:36
Wielkopolskie zawarło porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym
Instrumenty zwrotne mają odegrać ważną rolę w finansowaniu inwestycji w latach 2014-2020

Województwo wielkopolskie, jako pierwszy region w Unii Europejskiej, zawarło porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, w sprawie mechanizmu wykorzystywania zwrotnych form finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa wielkopolskiego, podpisał Memorandum of Understanding (Deklarację Przedumowną) z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Tym samym województwo wielkopolskie, jako pierwszy region w Unii Europejskiej, zawarło tego typu porozumienie, rozpoczynając negocjacje umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w zakresie przygotowywania mechanizmu polegającego na wykorzystaniu zwrotnych form finansowania w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Zarząd województwa zamierza przeznaczyć łącznie ok. 180 mln euro na zwrotne formy finansowania projektów z zakresu rewitalizacji, efektywności energetycznej oraz wsparcia przedsiębiorczości w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

Stosownie do zapisów Memorandum of Understanding oraz w wyniku podpisania umowy o finansowanie, część powyższej kwoty będzie powierzona w zarządzanie Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu.

Finansowe instrumenty zwrotne

Mechanizm wykorzystania środków Unii Europejskiej w formie instrumentów finansowych jest wykorzystywany przez samorząd wielkopolskiego od czasu poprzedniego okresu programowania na lata 2007-2013.

Wówczas wielkopolskie przeznaczyło na ten cel największą w Polsce kwotę wynoszącą ponad 814 mln zł - w ramach Inicjatyw Wspólnotowych JESSICA i JEREMIE, ukierunkowanych na rewitalizację obszarów miejskich oraz wsparcie sektora MŚP.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.