PARTNER PORTALU
  • BGK

Wieś ofiarą unijnego rozdania

  • PAP    16 listopada 2015 - 07:09
Wieś ofiarą unijnego rozdania
Zimnym prysznicem dla gmin okazały się zapowiedzi dotyczące podziału środków z unijnego programu rozwoju obszarów wiejskich 2014-2020. Fot. Pixabay.com

Gminy są niezadowolone z podziału europejskich funduszy na lata 2014-2020.
Jak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Związek Gmin Wiejskich RP wśród ponad 400 samorządów, gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie chciałyby zainwestować w latach 2014-2020 aż 97 mld zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Pieniądze miałyby trafić głównie na gospodarkę wodno-ściekową i infrastrukturę drogową. Warunek jest jeden – założona kwota będzie osiągalna, o ile niemal 63 mld zł pochodzić będzie z zewnętrznych źródeł, a więc budżetu państwa i funduszy europejskich. Z tym może być jednak problem.

Zimnym prysznicem dla gmin okazały się zapowiedzi dotyczące podziału środków z unijnego programu rozwoju obszarów wiejskich 2014-2020. To z niego pieniądze wydawane są np. na budowę i remonty lokalnych dróg czy pomoc w rozpoczęciu nowej działalności gospodarczej. Fundusze na kolejne lata będą istotnie przycięte, gdyż zmienił się zakres wsparcia.

Tymczasem eksperci twierdzą, że gminy wiejskie w ogóle nie zauważały, iż w nowej perspektywie Unia stawia na innowacyjność, a czas na budowę infrastruktury był w starej perspektywie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • obywatel gminy, 2015-11-16 12:46:04

    Nie ma czegoś takiego jak zaprogramowana innowacja. Innowacje pod fundusze unijne to zwykle finansowanie już opracowanych produktów czy usług(zakamuflowane podwójne finansowanie lub odzyskanie zainwestowanego kapitału) lub finansowanie projektu zwykle mało wartościowego pod względem tzw. innowacyjno...ści do wdrożenia praktycznego, kasowanie za "twórczość" profesorów czy innych "innowacyjnych" naukowców. Prawdziwa innowacja to przełomowe pomysły i zrealizowane projekty, które powstały w wyniku twórczości nieograniczane jakimiś durnymi przepisami i zasadami finansowania, realizowane przez osoby lub zespoły często bez związku z tytułami naukowymi. Na przykład w dziedzinie informatyzacji często studenci wykonują wysokospecjalistyczne i nowatorskie oprogramowanie o których zasadach nie mają pojęcia ich nauczyciele akademiccy. Trzeba zadać podstawowe pytanie czym jest wg finansowania UE innowacja przydatna społeczeństwu i finansowana jej ze środków publicznych? Jeśli innowacje służą przerabianiu pieniędzy przez innowatorów we wszelkich jego formach instytucjonalnych to szkoda publicznych pieniędzy. Niech "innowatorzy " realizują to za swoje fundusze, a rynek zweryfikuje czy innowacja jest przydatna. Natomiast pieniądze na tzw. innowacje przeznaczyć na kanalizację, gospodarkę śmieciową i drogi- bo bez tych podstawowych rzeczy żadne "innowacje" na terenach wiejskich nie zaspokoją podstawowych potrzeb mieszkańców.  rozwiń
  • A.Kozińska z FIO, 2015-11-16 11:29:27

    Budowę oczyszczalni też można robić w innowacyjny sposób poprzez np. łączenie inwestycji z programami rozwoju edukacji i przekazywania szkół organizacjom pozarządowym.