PARTNER PORTALU
 • BGK

Witold Orłowski i Adam Struzik o funduszach unijnych

 • Piotr Toborek    21 listopada 2016 - 07:03
Witold Orłowski i Adam Struzik o funduszach unijnych
Witold Orłowski (fot.ptwp.pl)

• Nie uważam, żeby trafiona była diagnoza, że samorządy sobie nie radzą z wykorzystywaniem unijnych funduszy, a rząd idzie zgodnie z planem – mówi dla PortalSamorzadowy.pl ekonomista prof. Witold Orłowski.
• Także samorządowcy nie mają wątpliwości, że poradzą sobie z inwestowaniem pieniędzy z Unii.
Z danych zaprezentowanych przez resort rozwoju wynika, że fundusze unijne są znacznie lepiej wykorzystywane w programach krajowych niż regionalnych (RPO). Czy oznacza to, że samorządy, które przez lata były prymusem jeśli chodzi o radzenie sobie z sięganiem po unijne fundusze zatraciły swoje zdolności?

- Nie uważam, żeby trafiona była diagnoza, że samorządy sobie nie radzą, a rząd idzie zgodnie z planem - mówi jednak ekonomista prof. Witold Orłowski.

- Wydaje mi się, że rząd chętnie zrzuca winę na samorządy, za niepokojący uznaje stan realizacji programów z nowej perspektywy – ale powodów do paniki na pewno nie ma, pewne zaniepokojenie jednak jest - tłumaczy profesor.

Zdaniem Witolda Orłowskiego rząd chwali się swoją realizacją, ale mówi o projektach wcześniej przygotowanych.

- To są projekty, które były gotowe znacznie wcześniej, do tego wielkiej skali, stąd kwotowo wychodzi to korzystnie dla strony rządowej. Tak naprawdę jednak jakiejś wielkiej różnicy między stopniem realizacji programów przez rząd i przez samorządy nie ma – uważa ekonomista.

Mimo alarmistycznych opinii, samorządowcy nie mają wątpliwości, że poradzą sobie z wykorzystaniem unijnych funduszy.

- Wydawanie pieniędzy z obecnej perspektywy finansowej opóźnia się w całej Europie, nie tylko w Polsce – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas debaty PAP o przyszłości polityki spójności.

Jak powiedział Geblewicz, marszałkowie województw ciągle zamykają jeszcze perspektywę 2007-2013 i mają gorący okres: - Ostatnie faktury jeszcze schodzą, są różnego rodzaju korekty, oszczędności w różnych projektach, a chcemy wydać pieniądze do ostatniego euro. Ten ból głowy za chwilę będzie za nami - zaznaczył.

Jak wyjaśnił najprawdopodobniej jeszcze w listopadzie zostaną zrealizowane ostatnie przelewy dotyczące poprzedniej perspektywy i będzie można zająć się inwestowaniem pieniędzy z obecnej perspektywy.

- Wiele pracy już włożyliśmy w to, żeby napędzić tę machinę, a jak ona już zostanie rozpędzona, wtedy lawina inwestycji w kraju ruszy – podkreślił.

Na Mazowszu bez opóźnień

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik z kolei, w ogóle nie widzi problemu opóźnienia:

– Bardzo dynamicznie rozpoczęliśmy nową perspektywę. W tym i przyszłym roku ogłoszona będzie rekordowa liczba konkursów dla beneficjentów – mówi, dodając, że opóźnienia to temat medialny.

Zdaniem Mariusza Frankowskiego, dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych na Mazowszu jest wręcz lepiej niż w latach poprzednich:

– Nie pamiętam, żeby w którymkolwiek roku w poprzedniej perspektywie ogłoszonych było tak dużo konkursów. Najwięcej ogłaszaliśmy ich około 30 rocznie, a w tym roku zrealizowaliśmy już 60. To olbrzymia skala i znacznie większa praca analityczna.

Jak jednak zauważa dyrektor zmienił się system wydawania unijnego wsparcia na poziomie regionalnym. Nie ma już projektów kluczowych, które były duże i kosztowne i szybko wpływały na efekt finansowy.

Także prof. Orłowski wierzy w zaradność samorządów: - Raczej nie wątpię, że samorządy przyśpieszą i nie będą miały problemu z wydaniem tych pieniędzy.

Problemy są i będą×
KOMENTARZE (3)

 • Artmetic, 2016-11-23 01:06:27

  Dotacje unijne dla firm MSP i NGO: zajrzyj na stronę Artmetic!
 • Ćierpliwy Polak, 2016-11-21 10:32:02

  A po co jet FUG albo Towarzystwami Ubezpieczeń to śitwa PO ?
 • marek zakrzewski, 2016-11-21 08:45:31

  Na Mazowszu firma wygrała 2 konkursy z Europejskiego Funduszu Społecznego. Mija piaty miesiąc czekania na podpisanie umowy, potrwa to co najmniej 7 m-cy. 6 m-cy ocena wniosków, 6 mcy podpisanie umowy, 3 m-ce przelew pieniędzy. Jak się to nazywa? Sprawne...