PARTNER PORTALU
  • BGK

WKG: Inwestycje publiczne motorem rozwoju Polski

  • Bartosz Dyląg    24 września 2015 - 16:30
WKG: Inwestycje publiczne motorem rozwoju Polski

W Polsce Wschodniej inwestycje publiczne stanowiły 18 mld zł, czyli 46 proc. wszystkich (Wschodni Kongres Gospodarczy, debata: Inwestycje publiczne w Polsce Wschodniej, fot.PTWP)

Z 230 mld zł inwestycji finansowanych z UE w 2013 roku, 88 mln zł to inwestycje publiczne. Stanowią one bodziec do rozwoju, zwłaszcza na wschodzie kraju.
Monika Pałasz, dyrektor Departament Programów Ponadregionalnych w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju podkreśla, że z 230 mld zł inwestycji finansowanych z UE w 2013 roku, 88 mld zł to inwestycje publiczne.

- Charakterystyczna jest różnica w udziale inwestycji publicznych w Polsce Wschodniej i pozostałych częściach kraju. W Polsce Wschodniej inwestycje publiczne stanowiły 18 mld zł, czyli 46 proc. wszystkich. W całym kraju było to 38 proc. Widać, więc, że inwestycje publiczne na wschodzie kraju stanowią większy bodziec do rozwoju niż na pozostałych obszarach – analizuje Monika Pałasz.

Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego zauważa, że region ten ma bardzo dobre doświadczenia z wykonania programu Rozwój Polski Wschodniej. Realizowane są dwa projekty Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej i Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej.

– Ta druga jest równie ważna ze względu na specyfikę turystyczną województwa podlaskiego. W przyszłym roku rowerem będzie można przejechać przez wszystkie wschodnie województwa – twierdzi Anna Naszkiewicz.

Wicemarszałek województwa podlaskiego dodaje, że jej województwo podchodziło do inwestycji publicznych w kompleksowy sposób.

- Zachęcam samorządowców, by nie patrzeć tylko na jeden program, ale łączyć różne programy, patrzeć całościowo - mówi.

Anna Naszkiewicz zwraca ponadto uwagę na problem demograficzny, który pojawia się także w kontekście inwestycji współfinansowanych z budżetu UE.

- Do wszystkich inwestycji potrzebni są ludzie, którzy będą z nich korzystać – akcentuje Naszkiewicz.

Artur Popko, dyrektor z firmy Budimex zauważa z kolei, jak inwestycje infrastrukturalne współfinansowane ze środków unijnych przekładają się na rozwój regionu.

- Budowa obwodnicy Augustowa kosztowała 500 mln zł. 95 mln zł zostało na terenie województwa podlaskiego jako materiał zakupiony na miejscu czy należności dla małych firm podwykonawców i mieszkańców za wynajem mieszkań. Te pieniądze przekładają się na rozwój regionu – mówi Artur Popko.

* Artykuł powstał na podstawie debaty „Inwestycje publiczne w Polsce Wschodniej", który odbył się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.