PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Radomia zachęcają mieszkańców do skorzystania z funduszy UE na wymianę pieców

  • PAP/JS    28 marca 2018 - 22:40
Władze Radomia zachęcają mieszkańców do skorzystania z funduszy UE na wymianę pieców
Od 2014 roku w tym mieście udało się zlikwidować około 940 palenisk węglowych (fot. pixabay.com)

Władze Radomia zachęcają mieszkańców do skorzystania z unijnych funduszy na wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych. Radomianie mogą składać deklaracje do 12 kwietnia. Samorząd zamierza wystartować w konkursie ogłoszonym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Projektów Unijnych.
Jak powiedział na konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski, miasto stara się sięgać po wszelkie możliwe pieniądze z zewnątrz przeznaczone na poprawę jakości powietrza. Stąd decyzja, by Radom ubiegał się o fundusze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (działanie: Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza). Do 12 kwietnia mieszkańcy zainteresowani wymianą pieca lub kotła na nowy mogą składać swoje deklaracje w magistracie.

"Dofinansowanie przyznawane jest na: wymianę urządzania grzewczego w gospodarstwach domowych i w ramach lokalnych źródeł ciepła, czyli np. kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych, a także na podłączenie do sieci ciepłowniczej" - wyjaśnił wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

Zgłoszenia mogą składać właściciele nieruchomości, w tym osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości i osoby prawne. Program nie dotyczy natomiast nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

W konkursie mogą uczestniczyć wnioskodawcy, którzy złożą w magistracie deklarację przystąpienia do projektu, dokonają zmiany systemu ogrzewania, dostarczą świadectwo energetyczne lub audyt energetyczny oraz zobowiążą się, że w wyniku realizacji projektu budynek mieszkalny osiągnie określone standardy energetyczne.

Maksymalny poziom dofinansowania to 80 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Maksymalna wartość dofinansowania projektu składanego przez samorząd to 1,5 mln zł. Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi 3 mln euro, czyli blisko 12,5 mln zł. Radom od kilku lat realizuje program dotacji do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Od 2014 roku w tym mieście udało się zlikwidować około 940 palenisk węglowych. Według prezydenta Witkowskiego, żeby mieszkańcy Radomia odczuli poprawę jakości powietrza, w mieście należy wymienić minimum 3 tys. przestarzałych palenisk. W ub. roku na wymianę urządzeń grzewczych przeznaczono 1,5 mln zł, co pozwoliło zlikwidować 365 pieców. W tegorocznym budżecie Radomia zarezerwowano na ten cel 900 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.