PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze województwa podsumowały wykonanie programu operacyjnego

  • PAP    29 stycznia 2014 - 18:48

Rozbudowa Technoparku, kompleks termalny w Uniejowie, Fabryka Inżynierów XXI wieku oraz łódzka Atlas Arena - to zdaniem marszałka województwa łódzkiego jedne z najważniejszych projektów, które w ostatnich latach powstały w regionie m.in. dzięki unijnym pieniądzom.
W środę władze samorządowe województwa przedstawiły pierwsze podsumowanie wykonania Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W Łódzkiem w ramach tego programu zainwestowano ponad miliard euro.

Zdaniem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia pieniądze, które trafiły do kasy województwa nie zostały zmarnowane. Zwrócił uwagę, że Łódzkie jest drugim - po woj. opolskim - regionem, jeśli chodzi o wielkość kontraktacji. Marszałek jest przekonany, że dzięki unijnym pieniądzom region łódzki zmienia się na lepsze. Co ważne, jak mówił, zmienia się również "myślenie w samorządach" o wykorzystywaniu tych pieniędzy.

Na spotkaniu z mediami marszałek poinformował, że m.in. prawie 1,1 mld zł zainwestowano w transport, ok. 500 mln zł trafiło na zdrowie, edukację i kulturę, a ponad 420 mln zł na rewitalizację.

Stępień wyjaśnił, że unowocześnienie infrastruktury transportowej to jedno z najważniejszych wyzwań województwa. Przypomniał, że pieniądze zainwestowano w budowę lub modernizację dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Budowane są nowe i odnawiamy istniejące torowiska, samorząd inwestuje w pociągi, komunikacje miejską. Powstał też nowy terminal na lotnisku.

Powstały nowe szkoły, boiska sportowe, baseny, sale dydaktyczne, akademiki, laboratoria i pracownie badawcze w szkołach wyższych. Wyremontowano placówki kulturalne, zrewitalizowano wiele zabytkowych obiektów.

Pytany przez dziennikarzy, które ze zrealizowanych projektów uważa za najciekawsze i najważniejsze, Stępień wymienił rozbudowę Technoparku w Łodzi, powstanie kompleksu termalnego w Uniejowie, Fabryki Inżynierów XXI wieku w Łodzi oraz łódzkiej Atlas Areny.

Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2003 r. Największymi udziałowcami są: Gmina Łódź oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi, a współudziałowcami: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Łódzki Rynek Hurtowy "Zjazdowa" oraz Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa. Na terenie Technoparku działa już BioNanoPark - jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej.

Kompleks w Uniejowie uznawany jest za największy w Polsce kompleks termalno-basenowy. Położony u podnóży XIV-wiecznego zamku, otoczony parkiem z XIX wieku. Dzięki unijnym dotacjom w Uniejowie wybudowano kompleks sportowy, w którym znajdują się m.in. dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie - główne z naturalną i treningowe ze sztuczną murawą. Z obu można korzystać przez cały rok. Płyta główna jest jedyną w Polsce murawą podgrzewaną wodami termalnymi, a trawa jest tu zielona przez cały rok.

Z kolei "Fabryka Inżynierów XXI wieku" została stworzona przez Politechnikę Łódzką. W zrewitalizowanym, pofabrycznym budynku znalazły się m.in.: laboratoria, sale wykładowe, pracownie informatyczne i hala technologiczna o łącznej powierzchni 8500 m kw. Atlas Arena to jedna z najnowocześniejszych w kraju hala sportowo-widowiskowa, w której od kilku lat rozgrywane są wielkie międzynarodowe imprezy sportowe, odbywają się koncerty muzyczne.

W latach 2007-2013 województwo łódzkie otrzymało ponad 1,1 mld euro w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Łódzkiego i 500 mln euro w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Dodatkowo, w trakcie realizacji programów, samorząd województwa za sprawne wdrażanie funduszy unijnych otrzymał, jako nagrody dodatkowo pieniądze.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.