PARTNER PORTALU
  • BGK

Wodociągi Kieleckie mają unijne dofinansowanie do inwestycji

  • PAP/PSZ    21 listopada 2017 - 16:22
Wodociągi Kieleckie mają unijne dofinansowanie do inwestycji
Dofinansowanie z UE wyniesie ponad 44 mln zł. (fot. Shutterstock)

Budowę około 40 km sieci sanitarnej w Kielcach i pobliskich gminach, przebudowę sieci kanalizacyjnej i kupno nowych urządzeń dla oczyszczalni ścieków w Sitkówce zakłada projekt, który zrealizują Wodociągi Kieleckie. Wartość inwestycji to prawie 88 mln zł, ponad połowę stanowi dotacja UE.
Pierwsza z inwestycji przewiduje budowę systemu kanalizacji sanitarnej na terenie gmin Kielce, Masłów oraz Sitkówka-Nowiny o długości 38,9 km.

"Największe prace będą w Masłowie, gdzie skanalizowana zostanie północna część gminy. W Kielcach i Sitkówce-Nowiny powstanie kilka nowych, mniejszych odcinków" - poinformował 21 listopada rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich Ziemowit Nowak. Dodał, że dostęp do nowej kanalizacji uzyskają budynki zamieszkane przez 2209 osób.

Druga z inwestycji dotyczy przebudowy ponad 11 km sieci wodociągowej w gminach Kielce i Sitkówka-Nowiny. W stolicy województwa świętokrzyskiego renowację przejdą także kanały sanitarne na odcinku o długości 3,5 km.

"Modernizacja będzie polegać głównie na uszczelnieniu i naprawie starych kanałów, które mają to do siebie, że się zapadają i niszczą pod wpływem ruchu ulicznego. Wtedy powstaje niebezpieczeństwo, że ścieki dostaną się do gleby, przez co zanieczyszczą nasze źródła wody" - podkreślił Nowak.

Ostatni element projektu dotyczy inwestycji w oczyszczalni ścieków w Sitkówce. Zmodernizowane zostaną tam piaskowniki oraz zakupiony będzie nowy generator biogazowy, który wykorzystuje gazy powstające podczas oczyszczania ścieków i produkuje "zieloną" energię cieplną i elektryczną. Wodociągi kupią również nowoczesne pojazdy - do przewozu uwodnionego osadu i do czyszczenia kanalizacji.

Inwestycje z projektu "Poprawa gospodarki ściekowej na terenie kieleckiego obszaru metropolitalnego", który zrealizują Wodociągi Kieleckie, kosztować będą prawie 88 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniesie ponad 44 mln zł. "Wbicie łopaty pod budowę kanalizacji powinno nastąpić na wiosnę przyszłego roku, natomiast projekt musi być zakończony do końca 2020 r." - przekazał Nowak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Czarli, 2017-11-23 10:38:03

    Wiadomo czy przetarg juz rozstrzygnięty?