PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwa gospodarzą lepiej niż rząd

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    8 grudnia 2010 - 07:37
Województwa gospodarzą lepiej niż rząd

Regiony radzą sobie z pieniędzmi z Unii znacznie lepiej niż władze centralne. Rozdysponowały już ponad 63 proc. z dostępnych 16,5 mld euro. Najszybciej wydają fundusze na Pomorzu.
Każde z województw rozdysponowało już co najmniej połowę swego budżetu. 12 regionów wydało 20 proc. pieniędzy. Upoważnia to do wzięcia udziału w podziale krajowej rezerwy wykonania – pisze „Rzeczpospolita”.

Najnowsze dane potwierdzają, że regiony nie zwalniają tempa w wydawaniu pieniędzy europejskich na lata 2007-2013. W ostatnim czasie jest ono nawet szybsze.

Najważniejszym czynnikiem mobilizujących władze regionalne były wybory samorządowe. Władze województw, powiatów i gmin do ostatniej chwili przed tym sprawdzianem walczyły o jak najlepsze wykorzystanie środków z Brukseli i sfinansowanie nimi jak największej liczby inwestycji.

Niezależnie od motywacji, efekty są imponujące. Do końca listopada województwa zawarły prawie 18 tys. umów o dofinansowanie, wykorzystując już 63,4 proc. przyznanych im z Brukseli pieniędzy (łącznie jest to 16,55 mld euro). W programach krajowych średnie wykorzystanie funduszy oscyluje na poziomie ok. 50 proc. Jedyny program krajowy, który dotrzymuje tempa programom regionalnym, to „Innowacyjna gospodarka” (umowy na 62,8 proc. wkładu z UE).

Zdaniem Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego, przekazanie części środków z Brukseli do dyspozycji regionów było udanym krokiem w kierunku decentralizacji zarządzania funduszami europejskimi w naszym kraju. Województwa bardzo sprawnie radzą sobie ze swymi budżetami. W tym roku wydały nawet więcej, niż zakładał resort.

Z postawy województw powinna też się cieszyć Komisja Europejska. To głównie Polska dzięki nadwyżce wykazanej przez regiony i „Innowacyjną gospodarkę” zapewni Unii wykonanie tegorocznego budżetu – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.