PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwa zyskają 800 mln euro dzięki współpracy

  • PAP    14 lutego 2014 - 08:24
Województwa zyskają 800 mln euro dzięki współpracy

- Ok. 800 mln euro zyskały dzięki współpracy woj. śląskie i małopolskie - oszacował marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła. To kwota, która dzięki przyjęciu wspólnej strategii rozwoju obu regionów znalazła się w ich regionalnych programach operacyjnych.
Współpraca woj. śląskiego i małopolskiego została sformalizowana w dwóch dokumentach. Opracowaną na szczeblu regionalnym "Strategię dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze woj. małopolskiego i śląskiego do roku 2020" radni obu regionów przyjęli w kwietniu ub. roku. Na podstawie tego dokumentu powstała krajowa "Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020", przyjęta przez rząd 8 stycznia br.

Podczas spotkania z dziennikarzami marszałek woj. śląskiego zauważył, że dotychczasowa współpraca obydwu województw przełożyła się na wielkość ich nowych regionalnych programów operacyjnych. W projekcie programu woj. śląskiego unijne środki wynoszą (po przeliczeniu na ceny bieżące) 3,474 mld euro i są największe w Polsce. Małopolska na realizację swojego programu ma otrzymać z UE 2,875 mld euro (druga wielkość w kraju).

Czytaj też:  Rządowa strategia sprawi, że Kraków zdominuje Śląsk

"Było to możliwe tylko dzięki temu, że mieliśmy tę strategię" - wskazał Sekuła. Korzyści związane z wykorzystaniem europejskich środków przeznaczonych właśnie na strategie ponadregionalne marszałek oszacował na co najmniej 500 mln euro dla woj. śląskiego i co najmniej 300 mln euro dla woj. małopolskiego.

Nad wspólną strategią rozwoju oba samorządy pracowały ponad dwa lata. W dokumencie zapisano m.in., że dzięki współpracy, a nie konkurencji, potencjał tych regionów ma być lepiej wykorzystywany, a wspólne projekty, w tym unijne, skuteczniej realizowane. Jak podkreślają samorządowcy, waga ich współpracy wynika m.in. z preferencji w nowym unijnym budżecie dla projektów ponadregionalnych i subregionalnych.

Andrzej Baksik, dyrektor wydziału planowania strategicznego i przestrzennego w urzędzie marszałkowskim mówił w czwartek, że strategia samorządowa dała już pewien impuls do działań także na niższych szczeblach samorządów. Wymienił m.in. starania dot. uruchomienia połączenia kolejowego ze śląskich Tychów przez Bieruń do małopolskiego Oświęcimia, rewitalizacji linii z Trzebini przez Czechowice-Dziedzice do Zebrzydowic czy poprawy łączących oba regiony dróg.

Cele rządowej Strategii Rozwoju Polski Południowej - przyjętej jako tzw. strategia ponadregionalna - są praktycznie tożsame z dokumentem regionalnym. Kluczowym celem w dokumencie rządowym jest "uczynienie Polski Południowej nowoczesnym i atrakcyjnym regionem Europy". Ma to umożliwić realizacja celów szczegółowych, z wykorzystaniem potencjału i współpracy obu województw.

Aby dostosować tekst samorządowej strategii do standardów dokumentów rządowych, m.in. usunięto z niego listy projektów (inwestycyjnych, głównie infrastrukturalnych). Wśród źródeł finansowania rządowej strategii wymieniono: krajowe programy operacyjne (przewidziane na okres 2014-2020), regionalne programy operacyjne, programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej i inne krajowe programy rozwoju

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.