PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo opolskie wspiera tworzenie żłobków. Są dotacje dla firm

  • PAP/PSZ    21 listopada 2017 - 16:56
Województwo opolskie wspiera tworzenie żłobków. Są dotacje dla firm
Największe przyznane dofinansowanie dla jednej firmy wyniosło prawie 800 tys. zł. (fot. Fotolia)

Ponad dwieście miejsc opieki w żłobkach i klubach dziecięcych powstanie dzięki dotacjom dla firm, które podjęły się uruchomić taką działalność na terenie regionu. We wtorek 21 listopada podpisano umowy pomiędzy władzami województwa i inwestorami.
• Do 21 listopada podpisano łącznie sześć z ośmiu umów w ramach pierwszego, zakończonego już naboru.

• Całkowita wartość ośmiu projektów wynosi ponad 8,2 mln zł.

• Dofinansowanie unijne opiewa na ponad 4,2 mln zł.

Wsparcie na tworzenie żłobków, klubów dziecięcych czy tzw. alternatywnych miejsc opieki dla dzieci do lat 6 opolscy przedsiębiorcy mogą dostać w ramach naboru na tzw. infrastrukturę usług społecznych. Do chwili obecnej ogłoszono dwa takie nabory. O dofinansowanie mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie woj. opolskiego.

Do 21 listopada podpisano łącznie sześć z ośmiu umów w ramach pierwszego, zakończonego już naboru. Kolejne dwie podpisane zostaną w najbliższym czasie. Z projektów, których dotyczą te umowy wynika, że miejsca opieki dla maluchów w wieku do 3 lat (w placówkach zupełnie nowych albo rozbudowywanych) powstaną m.in. w Opolu, Strzelcach Opolskich, Tułowicach, Kluczborku czy Krapkowicach.

Przedsiębiorcy, którzy dostali dofinansowanie na ich utworzenie chcą wykorzystać unijne pieniądze m.in. na zakup wyposażenia i sprzętu, przebudowę i rozbudowę budynków na potrzeby żłobków czy klubów dziecięcych, a nawet na budowę nowych obiektów, które mają być miejscami opieki dla dzieci. Całkowita wartość tych ośmiu projektów to ponad 8,2 mln zł, a wartość dofinansowania przyznanego na nie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 to ponad 4,2 mln zł. Największe przyznane w tym naborze dofinansowanie dla jednej firmy wyniosło prawie 800 tys. zł, a najniższe - 115,2 tys. zł.

"Na inwestycje w opiekę nad najmłodszymi przeznaczyliśmy 18 mln złotych. Pieniądze na ten cel jeszcze są. Chciałbym, żebyście stali się ambasadorami idei budowy prywatnej sieci opieki dla dzieci w naszym regionie. Żebyście swoim przykładem pokazali innym, że warto inwestować w system opieki i można na ten cel uzyskać konkretne wsparcie ze strony samorządu" - powiedział na spotkaniu z beneficjentami programu marszałek województwa Andrzej Buła.

Patryk Weisser z firmy STC, która zamierza wybudować kosztem 1,4 mln złotych żłobek dla ponad 40-50 dzieci w okolicy specjalnej strefy ekonomicznej w Opolu nie martwi się o brak chętnych. "Coraz więcej osób przyjeżdża do pracy w Opolu. Dla nich zapewnienie miejsca fachowej opieki dla dzieci w sąsiedztwie zakładu pracy to ważny argument przy wyborze pracodawcy. Także firmy poszukujące pracowników są gotowe ściągnąć do siebie młodych ludzi oferując jako dodatkową zachętę opiekę dla milusińskich w ramach pakietu pracowniczego. Mamy już nawet kilka firm, które są zainteresowane skorzystaniem z naszych usług" - powiedział PAP Weisser.

Inwestorka Aleksandra Skibińska dzięki dotacji chce wyremontować zabytkowy spichlerz, który będzie zaadaptowany na potrzeby żłobka i klubu dziecięcego, w którym opiekę znajdą dzieci w wieku od 3 do 6 lat. "Podpisujemy umowę kupna budynku i ruszamy z remontem przy pomocy architekta i konserwatora zabytków. Chciałabym możliwie szybko uruchomić placówkę, bo chętni już się dopytują. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie zgodnie z planami i za jednym zamachem zrobimy coś dla naszej przyszłości i historii" - powiedziała Skibińska.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano 160 mln euro. Do tej pory w latach 2014-2020 podległe samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ogłosiło dwanaście naborów dla firm. Osiem z nich już rozstrzygnięto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.