PARTNER PORTALU
  • BGK

Wpływ BGK na wykorzystanie unijnych pieniędzy jeszcze wzrośnie

  • pt    6 czerwca 2014 - 11:28
Wpływ BGK na wykorzystanie unijnych pieniędzy jeszcze wzrośnie

Rola Banku Gospodarstwa Krajowego w finansowaniu rozwoju będzie w najbliższych latach rosnąć – zapowiedziała wicepremier Elżbieta Bieńkowska.
BGK brał udział we wdrażaniu programów rozwojowych z udziałem funduszy unijnych od początku członkostwa Polski w UE.  W kończącej się właśnie perspektywie pełnił rolę płatnika środków europejskich.

Uczestniczył  w udzielaniu zwrotnych form wsparcia, m.in. w ramach inicjatyw JESSICA (finansowanie inwestycji w miastach) i JEREMIE (środki dla przedsiębiorstw). Bank zaangażowany był także w inne projekty rozwojowe, np. program Inwestycje Polskie.

- Rola BGK w nowym rozdaniu pieniędzy europejskich powinna jeszcze wzrosnąć. Zamierzamy wykorzystać doświadczenie banku  – zapowiedziała premier Bieńkowska.

Jednym z obszarów, w którym w opinii wicepremier  znaczącą rolę mógłby odegrać BGK są instrumenty zwrotne, czyli np. pożyczki, poręczenia.

– Inwestując fundusze europejskie z nowej perspektywy musimy patrzeć jeszcze dalej i tak wykorzystać te środki, by po 2020 r. rozwój finansowany był w jeszcze większym stopniu z pieniędzy krajowych – powiedziała

– Dlatego największy wzrost alokacji przewidujemy dla przedsiębiorców. Najwięcej środków trafi, podobnie jak obecnie, na infrastrukturę, ale to firmy najbardziej odczują jakościową zmianę. Finansując ich projekty zamierzamy szerzej wykorzystać instrumenty zwrotne – dodała.

Instrumenty te będą mogły być wykorzystane także w innych dziedzinach, np. rewitalizacji czy finansowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii. Konkretne obszary zostaną wskazane w analizach, które obecnie prowadzi resort.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.