PARTNER PORTALU
  • BGK

Wpływ regionów na podział funduszy UE

  • ZWI    2 czerwca 2013 - 13:52
Wpływ regionów na podział funduszy UE

Regiony i miasta nie są zaangażowane w cały proces negocjacji umów partnerskich kolejnej fazy programowania – twierdzi marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak.
W debacie poświęconej funduszom strukturalnym w perspektywie 2014-2020, komisarz UE ds. polityki regionalnej, Johannes Hahn, na sesji Komitetu Regionów 30 maja poruszył m.in. kwestię zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w przygotowywaniu umów partnerskich do realizacji kolejnej fazy programowania.

Umowa partnerska to najważniejszy dokument, będący kontraktem pomiędzy Komisją Europejską a rządem państwa członkowskiego UE, w którym zapisane są szczegóły interwencji funduszy strukturalnych w Polsce w latach 2014-2020.

Komisarz Johannes Hahn uznał, że w większości państw członkowskich proces ten jest zaawansowany.

- Jesteśmy na właściwej drodze, a dzięki nowym przepisom i wytycznym, w ostatnich miesiącach większa liczba państw członkowskich aktywnie zaangażowała partnerów lokalnych i regionalnych - powiedział komisarz Johannes Hahn.

Komisarz poinformował o zamiarze monitorowania co dwa miesiące prawdziwego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w procesie negocjacji.

Na to jak zasada partnerstwa będzie faktycznie realizowana zwrócił uwagę przewodniczący Komitetu Regionów Komisji ds. Polityki Spójności Terytorialnej, marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak.

- Regiony i miasta nie są zaangażowane w cały proces negocjacji umów partnerskich. W końcowej fazie rozmawiają tylko przedstawiciele Komisji Europejskiej i państwa członkowskiego - powiedział marszałek Marek Woźniak.

Dodał, że według niego brakuje przy stole negocjacyjnym miejsca dla przedstawicieli władz regionów.

W imieniu KR Europejskiej Grupy Sojuszu, Stanisław Szwabski chwalił wprowadzenie przez Komisję „Kodeksu postępowania w zakresie partnerstwa".

Podkreślił, że „prawie wszystkie propozycje Komitetu Regionów w sprawie europejskiego kodeksu postępowania w sprawie partnerstwa zostały uwzględnione przez władzę wykonawczą".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.