PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Komisja Europejska daje lotnisku dwa miesiące na zmiany

  • PAP / MIW    25 lutego 2016 - 18:19
Wrocław: Komisja Europejska daje lotnisku dwa miesiące na zmiany
Unijne rozporządzenie z 2008 roku w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie UE wprowadza zasadę swobody świadczenia usług lotniczych. (Fot. : www.msp.gov.pl).

• KE uznała, że opłaty lotniskowe we wrocławskim porcie mają dyskryminacyjny charakter. 
• W razie braku reakcji na upomnienie sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.
• Nie ma mowy o preferowaniu przelotów krajowych kosztem zagranicznych – broni się port.
Komisja Europejska upomniała w czwartek Polskę za dyskryminacyjne stosowanie opłat lotniskowych w Porcie Lotniczym Wrocław. Polska ma dwa miesiące na zmianę systemu opłat lotniskowych na wrocławskim lotnisku. Zarząd wrocławskiego lotniska nie zgadza się z oceną KE.

W komunikacie KE przypomniała, że unijne rozporządzenie z 2008 roku w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie UE wprowadza zasadę swobody świadczenia usług lotniczych. Zakazuje ono też państwom członkowskim wprowadzania bardziej uciążliwych warunków dotyczących obsługi wewnątrzunijnych przewozów lotniczych niż warunki nałożone na przewozy krajowe.

KE uważa, że opłaty lotniskowe obowiązujące w Porcie Lotniczym im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu "stanowią nieuzasadnione obciążenie dla świadczenia transgranicznych usług lotniczych". Dlatego wysłała do polskich władz tzw. uzasadnioną opinię, która jest drugim etapem postępowania o naruszenie unijnego prawa.

- Polska ma teraz dwa miesiące na powiadomienie Komisji o środkach zastosowanych w celu zmiany sytemu opłat lotniskowych na tym lotnisku; w przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformowano w komunikacie.

W oświadczeniu przesłanym PAP zarząd Portu Lotniczego Wrocław podkreślił, że nie zgadza się ze stanowiskiem Komisji Europejskiej w sprawie opłat lotniskowych obowiązujących na wrocławskim lotnisku.

- W ocenie Portu Lotniczego obecny system taryf we Wrocławiu jest zgodny z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie UE” - podał zarząd w oświadczeniu.

Zarząd podkreślił, że warunki dla przewoźników operujących w promieniu do 500 km od Wrocławia, czyli połączeń lotniczych do takich portów lotniczych jak Praga, Berlin, Budapeszt, Monachium, Warszawa, Gdańsk, Wiedeń, są identyczne.

- Nie ma tutaj zatem mowy o preferowaniu przelotów krajowych kosztem rejsów zagranicznych - podał zarząd.

Podkreślono również, że niezależenie od opinii Komisji Europejskiej Zarząd Portu Lotniczego Wrocław przystąpił już wcześniej do procedury zmiany wysokości opłat lotniskowych i ich ujednolicenia, bez względu na dystans lotu.

- Podyktowane jest to szeroko zakrojonymi inwestycjami w modernizację infrastruktury lotniskowej i potrzebą zwiększenia opłat za korzystanie z niej - podano.

Nowa taryfa opłat lotniskowych w Porcie Lotniczym Wrocław ma wejść w życie do końca 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wojtek, 2016-02-29 20:37:02

    ciekawe zmieńmy temat na wakcyny znalazłem fajna stronkę: kronikaodkrywcow.pl